statystyki

Opieka nad niepełnosprawnym: Poznaj trzy świadczenia opiekuńcze

autor: Michalina Topolewska06.09.2016, 10:55; Aktualizacja: 06.09.2016, 11:15
Drugim świadczeniem dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest specjalny zasiłek opiekuńczy

Drugim świadczeniem dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest specjalny zasiłek opiekuńczyźródło: ShutterStock

Do systemu świadczeń rodzinnych, oprócz zasiłku i dodatków, zaliczane są też trzy świadczenia opiekuńcze. To zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek pielęgnacyjny jest formą wsparcia, do której ma prawo dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, oraz osoba, która skończyła 16 lat i ma orzeczenie o znacznym stopniu uszczerbku na zdrowiu lub umiarkowanym, ale tylko wtedy, gdy jej dysfunkcja zdrowotna powstała do ukończenia 21 lat. Ponadto może go pobierać osoba, która skończyła 75 lat, o ile nie otrzymuje dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Świadczenie jest przyznawane na okres trwania odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu niezależnie od kryterium dochodowego.

Dwa pozostałe świadczenia opiekuńcze mogą być przyznane opiekunowi osoby niepełnosprawnej.

Pierwsze z nich to świadczenie pielęgnacyjne, które może otrzymywać matka lub ojciec, opiekun faktyczny dziecka, osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną lub inna, na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Warunkiem jest, aby nie były to osoby aktywne zawodowo lub zrezygnowały z pracy, by dorosła osoba z niepełnosprawnością miała orzeczenie o znacznym jej stopniu, a niepełnosprawne dziecko – orzeczenie ze wskazaniem do stałej lub długotrwałej opieki w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane