statystyki

500 zł na dziecko: Pieniądze na koncie będą bezpieczne

autor: Adam Sroga17.08.2016, 11:30; Aktualizacja: 12.09.2016, 21:43
pieniądze

Do niedawna świadczenie wychowawcze nie podlegało egzekucji tylko teoretycznieźródło: ShutterStock

Słyszałam, że świadczenie 500 plus nie może być zajęte. Czy to prawda – pyta pani Aldona. – Niedługo będę je pobierać, ale mam długi – martwi się czytelniczka

Osoba, która ma prawo do świadczenia, ale jednocześnie jest zadłużona, a postępowanie w stosunku do niej prowadzi komornik sądowy, nie musi się już martwić o obiecane pieniądze. Za kilka dni zacznie obowiązywać ustawa, która chroni jej środki z 500 plus.

Do niedawna świadczenie wychowawcze nie podlegało egzekucji tylko teoretycznie. Wyłączenia zostały wprowadzone zarówno w kodeksie postępowania cywilnego, jak i w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Uzupełniono katalog zwolnień spod egzekucji obejmujący m.in. świadczenia alimentacyjne, świadczenia i dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe właśnie o nowo wprowadzone świadczenie wychowawcze. W rzeczywistości w przepisach była luka, która sprawiała, że organ egzekucyjny mógł je zająć. Zwolnienie świadczenia wychowawczego spod egzekucji w praktyce trwało do momentu przekazania go na rachunek bankowy uprawnionego (dłużnika). Zajęcie konta nie może wprawdzie obejmować środków pochodzących ze źródeł, które nie podlegają egzekucji (por. uchwała SN z 26 lutego 2015 r., sygn. akt III CZP 104/14), jednak komornik sądowy, dokonując go, nie mógł mieć wiedzy, jakie środki znajdują się na nim i skąd pochodzą.

Banki i komornicy działali zgodnie z zasadą aprobowaną w orzecznictwie, że pieniądze wpłacone na rachunek bankowy „tracą tożsamość”. Zatem środki na rachunkach są wolne od zajęcia do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (aktualnie to kwota 12 412,65 zł).


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane