statystyki

500 zł na dziecko: Pieniądze na koncie będą bezpieczne

autor: Adam Sroga17.08.2016, 11:30; Aktualizacja: 12.09.2016, 21:43
pieniądze

Do niedawna świadczenie wychowawcze nie podlegało egzekucji tylko teoretycznieźródło: ShutterStock

Słyszałam, że świadczenie 500 plus nie może być zajęte. Czy to prawda – pyta pani Aldona. – Niedługo będę je pobierać, ale mam długi – martwi się czytelniczka

Osoba, która ma prawo do świadczenia, ale jednocześnie jest zadłużona, a postępowanie w stosunku do niej prowadzi komornik sądowy, nie musi się już martwić o obiecane pieniądze. Za kilka dni zacznie obowiązywać ustawa, która chroni jej środki z 500 plus.

Do niedawna świadczenie wychowawcze nie podlegało egzekucji tylko teoretycznie. Wyłączenia zostały wprowadzone zarówno w kodeksie postępowania cywilnego, jak i w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Uzupełniono katalog zwolnień spod egzekucji obejmujący m.in. świadczenia alimentacyjne, świadczenia i dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe właśnie o nowo wprowadzone świadczenie wychowawcze. W rzeczywistości w przepisach była luka, która sprawiała, że organ egzekucyjny mógł je zająć. Zwolnienie świadczenia wychowawczego spod egzekucji w praktyce trwało do momentu przekazania go na rachunek bankowy uprawnionego (dłużnika). Zajęcie konta nie może wprawdzie obejmować środków pochodzących ze źródeł, które nie podlegają egzekucji (por. uchwała SN z 26 lutego 2015 r., sygn. akt III CZP 104/14), jednak komornik sądowy, dokonując go, nie mógł mieć wiedzy, jakie środki znajdują się na nim i skąd pochodzą.

Banki i komornicy działali zgodnie z zasadą aprobowaną w orzecznictwie, że pieniądze wpłacone na rachunek bankowy „tracą tożsamość”. Zatem środki na rachunkach są wolne od zajęcia do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (aktualnie to kwota 12 412,65 zł).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane