statystyki

Nowy okres zasiłkowy: Informacje o dochodzie gmina sprawdzi samodzielnie

autor: Michalina Topolewska09.09.2016, 19:00
pieniądze

W zależności od indywidualnej sytuacji rodziny i od tego, o które dodatki do zasiłku rodzice się ubiegają, do wniosku powinny być dołączone inne dokumentyźródło: ShutterStock

Dla osób starających się o świadczenia na nowy okres zasiłkowy wprowadzono ułatwienia związane ze składaniem wniosku. Zmniejszyła się liczba dodatkowych dokumentów, które trzeba do niego dołączyć.

Druk wniosku można otrzymać w jednostce gminy, która zajmuje się przyznawaniem świadczeń rodzinnych (często jest to ośrodek pomocy społecznej). W związku z tym, że podstawowym warunkiem ich uzyskania jest spełnianie kryterium dochodowego, potrzebne są zaświadczenia lub oświadczenia wskazujące na wysokość dochodu członków rodziny.

Od początku roku obowiązują jednak przepisy, które przewidują, że gmina ma samodzielnie sprawdzać w urzędzie skarbowym (drogą elektroniczną) wysokość dochodu, który jest objęty podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że zainteresowani nie muszą już występować do fiskusa o wydanie zaświadczenia lub składać oświadczenia o jego kwocie. Ułatwienie nie dotyczy natomiast dochodów, od których jest odprowadzany podatek ryczałtowy i nieopodatkowanych. W ich przypadku trzeba wypełnić specjalne oświadczenie dołączane do wniosku. W tym dotyczącym dochodów nieopodatkowanych powinny być wykazane pieniądze, które rodzicom przekazał w 2015 r. fiskus w związku z niewykorzystaną ulgą na dzieci za 2014 r. Jego kwota znajduje się na załączniku UZ do rozliczenia PIT za ubiegły rok w poz. 14. Ponadto, tak jak do tej pory, w przypadku utracenia lub uzyskania dochodu konieczne jest przedstawienie dokumentu wskazującego na datę i miesięczną kwotę. Również rodzice rolnicy muszą, jak dotychczas, dołączyć do wniosku zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane