statystyki

Kara za błędy przy udzielaniu ulg tylko dla sprzedającego

autor: Mateusz Brząkowski04.08.2016, 09:04; Aktualizacja: 04.08.2016, 09:43
Obowiązek zapłaty kary przez sprzedającego dotyczy wyłącznie uchybień w ulgach udzielonych od 1 lipca 2016 r.

Obowiązek zapłaty kary przez sprzedającego dotyczy wyłącznie uchybień w ulgach udzielonych od 1 lipca 2016 r.źródło: ShutterStock

Jestem pracodawcą udzielającym ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dowiedziałem się, że obowiązują już przepisy, które umożliwiają nałożenie na mnie przez PFRON kary finansowej z powodu nieprawidłowości przy udzielaniu ulg i wystawianiu informacji o ulgach moim kontrahentom. W jakich sytuacjach fundusz będzie mógł nałożyć na mnie nowe sankcje?

1 lipca 2016 r. weszły w życie zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji). Wprowadziła je nowelizacja z 25 września 2015 r. Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim ulg we wpłatach na PFRON, czyli obniżeń obowiązkowych wpłat na ten fundusz z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji u pracodawcy (sprzedający) zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającego 30-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem.

Dodatkowa wpłata

Zgodnie z art. 22a ustawy o rehabilitacji prezes zarządu funduszu może przeprowadzić kontrolę u sprzedającego lub nabywcy w zakresie prawidłowości udzielania ulg przez uprawnionych pracodawców. Jeśli zostaną ujawnione nieprawidłowości, sprzedający będzie zobowiązany do wpłaty dodatkowej kwoty na PFRON.

Warto przy tym zaznaczyć, że nieprawidłowości skutkujące obowiązkiem zapłaty kary będą mogły być ujawnione również w wyniku czynności sprawdzających prowadzonych przez organy podatkowe, o których mowa w art. 272 ordynacji podatkowej.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane