statystyki

Zasady dokumentowania szczególnych schorzeń są ostrzejsze

autor: Mateusz Brząkowski04.08.2016, 09:40; Aktualizacja: 04.08.2016, 09:46
Niepełnosprawny

Niepełnosprawnyźródło: ShutterStock

Jestem pracodawcą, który udziela ulg we wpłatach na PFRON. Zatrudniam 28 pracowników w przeliczeniu na etaty oraz osiągam 30-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wśród zatrudnionych przeze mnie niepełnosprawnych są zarówno osoby, które legitymują się orzeczeniami powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, jak i posiadające orzeczenia równorzędne (np. z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczenia na stałe o grupie inwalidzkiej). Z kolei osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiadają jedno z tzw. schorzeń szczególnych na podstawie orzeczenia (wpisany kod schorzenia np. 02-P) lub wskazania w zaświadczeniu lekarza specjalisty. Czy przy obliczaniu wskaźnika zatrudnienia po 1 lipca 2016 r. mogę nadal uwzględniać pracowników z zaświadczeniami o schorzeniach?

Obecne obowiązkowe wpłaty na PFRON można obniżyć z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji u uprawnionego sprzedającego. Tym ostatnim jest pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i osiągający co najmniej 30-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych będących osobami:

1) niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub

2) niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo albo z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane