statystyki

Zasady dokumentowania szczególnych schorzeń są ostrzejsze

autor: Mateusz Brząkowski04.08.2016, 09:40; Aktualizacja: 04.08.2016, 09:46
Niepełnosprawny

Niepełnosprawnyźródło: ShutterStock

Jestem pracodawcą, który udziela ulg we wpłatach na PFRON. Zatrudniam 28 pracowników w przeliczeniu na etaty oraz osiągam 30-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wśród zatrudnionych przeze mnie niepełnosprawnych są zarówno osoby, które legitymują się orzeczeniami powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, jak i posiadające orzeczenia równorzędne (np. z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczenia na stałe o grupie inwalidzkiej). Z kolei osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiadają jedno z tzw. schorzeń szczególnych na podstawie orzeczenia (wpisany kod schorzenia np. 02-P) lub wskazania w zaświadczeniu lekarza specjalisty. Czy przy obliczaniu wskaźnika zatrudnienia po 1 lipca 2016 r. mogę nadal uwzględniać pracowników z zaświadczeniami o schorzeniach?

Obecne obowiązkowe wpłaty na PFRON można obniżyć z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji u uprawnionego sprzedającego. Tym ostatnim jest pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i osiągający co najmniej 30-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych będących osobami:

1) niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub

2) niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo albo z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane