statystyki

Odmowy umorzenia składek nie opłaca się zaskarżać

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska04.08.2016, 08:39; Aktualizacja: 04.08.2016, 08:44
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Płatnicy, którzy mają problemy ze spłatą składek do ZUS, mogą się ubiegać o ich umorzenie, o ile spełnią określone warunki.źródło: ShutterStock

Sąd administracyjny nie może zwolnić płatnika od zadłużenia, ale tylko wskazać na błędy proceduralne ZUS. Nawet jeśli uchyli zakwestionowaną decyzję, kolejna będzie taka sama.

Płatnicy, którzy mają problemy ze spłatą składek do ZUS, mogą się ubiegać o ich umorzenie, o ile spełnią określone warunki. Podstawą do umorzenia w świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest, mówiąc w skrócie, albo stwierdzony brak możliwości wyegzekwowania długu, albo szczególna sytuacja rodzinna lub zdrowotna dłużnika. Jak wskazuje ZUS, rezygnacja z dochodzenia należności publicznoprawnych musi mieć charakter wyjątkowy. I rzeczywiście umorzenie składek stosowane jest bardzo rzadko. Płatnicy w ogromnej większości przypadków otrzymują więc decyzję odmowną i odwołują się od niej do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Powinni sobie jednak zdawać sprawę, że tak naprawdę nie ma to większego sensu, bo sąd administracyjny nie może zmusić ZUS do umorzenia długów, w przeciwieństwie do sądu powszechnego w sprawach np. emerytalnych, gdzie wyrok zastępuje decyzję. Skarga spowoduje więc jedynie niepotrzebne przedłużenie postępowania i tylko w wyjątkowych wypadkach może płatnikowi pomóc.

Ocena tylko formalna

ZUS odmawia umorzenia, zazwyczaj uznając, że nie zachodzą dla tego przesłanki. Trudno podważyć taką decyzję tylko ze względu na subiektywne przekonanie zainteresowanego o potrzebie umorzenia. W przypadku tego rodzaju decyzji mamy bowiem do czynienia z uznaniem administracyjnym. Zatem nawet jeżeli zaistnieje któraś z przesłanek umorzenia, ZUS może go odmówić. Od decyzji odmownej przysługuje stronie najpierw wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do prezesa ZUS, a potem, w razie utrzymania decyzji odmownej w mocy, skarga do sądu administracyjnego. Skarżący musi mieć jednak świadomość, że sąd nie może sam umorzyć składek lub zmusić zakład do ich umorzenia. Nie jest on bowiem uprawniony do badania, czy należności powinny zostać umorzone, a jedynie do sprawdzenia, czy sprawa była rozpatrywana zgodnie z obowiązującymi procedurami administracyjnymi. Sąd administracyjny więc albo oddala skargę, albo uwzględniając ją, uchyla zaskarżoną decyzję, co automatycznie oznacza konieczność rozpoznania przez ZUS wniosku na nowo.

Jak nie powinien argumentować organ rentowy

Jak nie powinien argumentować organ rentowy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane