statystyki

Pomoc małżonka przedsiębiorcy nie oznacza współpracy

autor: Ryszard Sadlik16.06.2016, 09:17; Aktualizacja: 16.06.2016, 09:29
biznes, kobieta, komputer, firma

biznes, kobieta, komputer, firmaźródło: ShutterStock

Obowiązek jej udzielania wynika z samej istoty małżeństwa. Konieczność zgłoszenia do ZUS powstanie tylko wtedy, gdy ma istotne znaczenie dla funkcjonowania firmy i przynosi stałe dochody

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności. Spory, jakie toczą ubezpieczeni z ZUS, często dotyczą stwierdzenia, czy żona lub mąż rzeczywiście współpracuje z przedsiębiorcą. Współpraca nie oznacza bowiem wykonywania jakichkolwiek czynności na rzecz firmy.

Okazuje się, że ważny jest rodzaj czynności, a także ich skutek dla firmy. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem nie można z góry zakładać, że każda pomoc udzielona żonie lub mężowi spełnia definicję współpracy, a przez to musi podlegać zgłoszeniu do ZUS i oskładkowaniu.

Sąd Najwyższy zgodny

W orzecznictwie Sądu Najwyższego ugruntowany jest pogląd, że świadczenie okazjonalnej pomocy osobie prowadzącej działalność gospodarczą przez małżonka prowadzącego z nią wspólne gospodarstwo domowe stanowi konsekwencję obowiązku małżonków określonego w art. 23 i 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o). Są oni zobowiązani do wzajemnej pomocy oraz współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Nie może to być więc uznane za współpracę, o której mowa w art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). W szczególności w wyroku z 20 maja 2008 r., sygn. akt II UK 286/07 Sąd Najwyższy wskazał, że za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych można uznać tylko pomoc udzieloną przez małżonka charakteryzującą się stałością, bez której stanowiące majątek wspólny małżonków i dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia współdziałanie przy tym przedsięwzięciu. W uzasadnieniu tego orzeczenia SN podkreślił, że ustawa systemowa nie zawiera legalnej definicji współpracy przy prowadzeniu działalności, a przy interpretacji tego sformułowania nie można pomijać obowiązków małżonków wynikających z przepisów k.r.o.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane