statystyki

Członek zarządu z depresją nie odpowie za zaległości

autor: Anna Borysewicz16.06.2016, 09:17; Aktualizacja: 16.06.2016, 09:43
Oszustwo

Za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wobec ZUS odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z jej majątku okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a wchodzący w skład tego organu nie wykazał m.in., że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki nastąpiło bez jego winy.źródło: ShutterStock

ZUS wydał decyzję, w której przeniósł na mnie jako jedynego członka zarządu sp. z o.o. odpowiedzialność za nieopłacone przez spółkę składki. Rzeczywiście nie złożyłem wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Stało się tak dlatego, że w grudniu 2015 r. bardzo pogorszył się mój stan psychiczny. Od tego czasu leczę się psychiatrycznie, przyjmuję silne antydepresanty i nie potrafiłem w odpowiednim czasie należycie ocenić sytuacji finansowej spółki. Zdaniem organu rentowego czasem właściwym do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości był koniec stycznia 2016 r. Jakie argumenty powinienem podnieść w odwołaniu, aby uchronić się przed zapłatą zaległych składek? Czy moja choroba będzie miała jakiekolwiek znaczenie?

Za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wobec ZUS odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z jej majątku okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a wchodzący w skład tego organu nie wykazał m.in., że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki nastąpiło bez jego winy.

W opisywanej sytuacji członek zarządu, chcąc się uwolnić od odpowiedzialności za nieopłacone przez spółkę składki, powinien udowodnić, że w czasie gdy należało wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, bez swojej winy nie miał świadomości, w jakim położeniu ekonomicznym znajdowało się przedsiębiorstwo. Powinien w odwołaniu od decyzji podkreślić, że cierpiał wtedy na chorobę psychiczną i przyjmował silne antydepresanty. Musi to jednak odpowiednio wykazać. Może to zrobić samodzielnie, załączając do odwołania dokumentację lekarską. Jeśli nie ma pełnej dokumentacji, może złożyć wniosek do ZUS lub w przypadku postępowania sądowego do sądu, aby te instytucje zwróciły się do placówki medycznej, w której leczył się chory, o udostępnienie dokumentacji lekarskiej. Następnie powinien wystąpić o dopuszczenie dowodu z pisemnej opinii biegłego lekarza psychiatry na okoliczność ustalenia, jaki był jego stan psychiczny w czasie gdy należało złożyć wniosek o upadłość. Biegły będzie oceniał jego stan zdrowia w styczniu 2016 r. W szczególności biegły powinien ocenić, czy w tym czasie chory był w stanie należycie ocenić, w jakiej sytuacji finansowej znajdowała się spółka. Powinien zwłaszcza zwrócić uwagę, czy stan psychiczny badanego w styczniu 2016 r. umożliwiał mu wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Należy się jednak liczyć z tym, że ZUS będzie przedstawiał własne środki dowodowe. Będzie także próbował podważyć opinię biegłego w przypadku, gdyby była korzystna dla odwołującego. 

WAŻNE


Pozostało jeszcze 15% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane