statystyki

Członek zarządu z depresją nie odpowie za zaległości

autor: Anna Borysewicz16.06.2016, 09:17; Aktualizacja: 16.06.2016, 09:43
Oszustwo

Za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wobec ZUS odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z jej majątku okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a wchodzący w skład tego organu nie wykazał m.in., że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki nastąpiło bez jego winy.źródło: ShutterStock

ZUS wydał decyzję, w której przeniósł na mnie jako jedynego członka zarządu sp. z o.o. odpowiedzialność za nieopłacone przez spółkę składki. Rzeczywiście nie złożyłem wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Stało się tak dlatego, że w grudniu 2015 r. bardzo pogorszył się mój stan psychiczny. Od tego czasu leczę się psychiatrycznie, przyjmuję silne antydepresanty i nie potrafiłem w odpowiednim czasie należycie ocenić sytuacji finansowej spółki. Zdaniem organu rentowego czasem właściwym do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości był koniec stycznia 2016 r. Jakie argumenty powinienem podnieść w odwołaniu, aby uchronić się przed zapłatą zaległych składek? Czy moja choroba będzie miała jakiekolwiek znaczenie?

Za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wobec ZUS odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z jej majątku okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a wchodzący w skład tego organu nie wykazał m.in., że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki nastąpiło bez jego winy.

W opisywanej sytuacji członek zarządu, chcąc się uwolnić od odpowiedzialności za nieopłacone przez spółkę składki, powinien udowodnić, że w czasie gdy należało wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, bez swojej winy nie miał świadomości, w jakim położeniu ekonomicznym znajdowało się przedsiębiorstwo. Powinien w odwołaniu od decyzji podkreślić, że cierpiał wtedy na chorobę psychiczną i przyjmował silne antydepresanty. Musi to jednak odpowiednio wykazać. Może to zrobić samodzielnie, załączając do odwołania dokumentację lekarską. Jeśli nie ma pełnej dokumentacji, może złożyć wniosek do ZUS lub w przypadku postępowania sądowego do sądu, aby te instytucje zwróciły się do placówki medycznej, w której leczył się chory, o udostępnienie dokumentacji lekarskiej. Następnie powinien wystąpić o dopuszczenie dowodu z pisemnej opinii biegłego lekarza psychiatry na okoliczność ustalenia, jaki był jego stan psychiczny w czasie gdy należało złożyć wniosek o upadłość. Biegły będzie oceniał jego stan zdrowia w styczniu 2016 r. W szczególności biegły powinien ocenić, czy w tym czasie chory był w stanie należycie ocenić, w jakiej sytuacji finansowej znajdowała się spółka. Powinien zwłaszcza zwrócić uwagę, czy stan psychiczny badanego w styczniu 2016 r. umożliwiał mu wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Należy się jednak liczyć z tym, że ZUS będzie przedstawiał własne środki dowodowe. Będzie także próbował podważyć opinię biegłego w przypadku, gdyby była korzystna dla odwołującego. 

WAŻNE


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane