statystyki

Zasiłek przepadnie, gdy lekarz popełnił błąd

autor: Marcin Nagórek02.06.2016, 09:14; Aktualizacja: 02.06.2016, 09:23
!Chory może mieć trudności z wykazaniem utraconych korzyści, bo poprawne zaświadczenie lekarskie to tylko jeden z warunków do otrzymania zasiłku, a ostateczną weryfikację wszystkich przesłanek przeprowadza ZUS.

!Chory może mieć trudności z wykazaniem utraconych korzyści, bo poprawne zaświadczenie lekarskie to tylko jeden z warunków do otrzymania zasiłku, a ostateczną weryfikację wszystkich przesłanek przeprowadza ZUS.źródło: ShutterStock

W takiej sytuacji lepiej najpierw złożyć odwołanie od decyzji niż od razu pozew przeciwko medykowi. Jeśli chory tego nie zrobi, może nie otrzymać później odszkodowania.

Zdarza się, że dostajemy zaświadczenie lekarskie z błędem, który jest podstawą do odmowy zasiłku chorobowego przez ZUS. Z art. 58a ust. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wynika, że jeżeli błąd w zaświadczeniu lekarskim ma wpływ na prawo do zasiłku lub jego wysokość (np. błędny kod literowy), ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku lub o zmianie jego wysokości. Może się więc zdarzyć, że ubezpieczony poniesie konsekwencje nie swojej pomyłki. Co wtedy chory może dostać – czy jest możliwe, aby uzyskał choćby częściową rekompensatę?

Raczej nie powództwo cywilne

Pierwszą myślą, jaka nasuwa się w takiej sytuacji, jest próba odzyskania pieniędzy od lekarza, który wystawił nieprawidłowe zwolnienie. Skoro więc ubezpieczony poniósł realną szkodę, może się zastanawiać, czy nie pozwać lekarza o odszkodowanie w wysokości utraconego zasiłku. Jednak mimo tego, jak się wydaje właściwego kierunku poszukiwań, w istocie rzeczy stosowne przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) prawdopodobnie nie spełnią oczekiwań poszkodowanego. Mowa tu przede wszystkim o art. 415, art. 430 i innych regulujących kwestie odszkodowawcze. Do powstania określonej w nich odpowiedzialności wymagane jest wystąpienie łącznie kilku przesłanek. Chodzi o:

- powstanie szkody,


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane