statystyki

Pracodawcy chcą waloryzacji dofinansowań do pensji niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska02.06.2016, 07:19; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:38
POPON sprzeciwia się nakładaniu na pracodawców nieuzasadnionych obowiązków biurokratycznych.

POPON sprzeciwia się nakładaniu na pracodawców nieuzasadnionych obowiązków biurokratycznych.źródło: ShutterStock

Mimo rosnących w ostatnich latach kosztów pracy subsydia płacowe są zamrożone, a przepisy nie przewidują żadnego mechanizmu ich podwyższania.
Zbyt niska wysokość dopłat do pensji to zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) jeden z najważniejszych problemów, z jakimi borykają się firmy zatrudniające pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi. Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) przewidują bowiem, że dofinansowania do wynagrodzeń mają formę sztywno ustalonych kwot.

 Wynoszą one 1800 zł, 1125 zł oraz 450 zł dla pracownika ze znacznym, umiarkowanym oraz lekkim stopniem uszczerbku na zdrowiu.

– Od czasu ich wejścia w życie wzrosły koszty pracy, a w związku z projektem wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej od przyszłego roku, ta tendencja zostanie utrzymana. Tymczasem nie przełożyło się to w żaden sposób na wysokość dopłat, które są zamrożone – mówi Jan Zając, prezes POPON.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Maniek(2016-06-06 09:58) Zgłoś naruszenie 10

    Ta banda złodzieji,którzy dzięki osobom niepełnosprawnym podorabiali się fortun, i którzy dalej ich gnębią są wyjątkowo bezczelni. Mam nadzieję że nikt nie da się nabrać tej bandzie szumowin.Powinni mieć bardziej obniżone dotację ,lub w ogóle zostać ich pozbawieni.Pieniądze powinny trafiać do ON , nie zaś do tej bandy ******ów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane