statystyki

Gdy długo chorujesz, możesz stracić pracę

autor: Adam Sroga09.06.2016, 19:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:57
gorączka, pacjent, choroba, leczenie

Długość okresów ochrony zależy przede wszystkim od stażu w danym zakładzie, ale też od przyczyny powstania niezdolności do pracyźródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy choruję. Znajomy twierdzi, że pracodawca może nawet rozwiązać ze mną umowę w czasie zwolnienia chorobowego. Czy to prawda – niepokoi się pan Krzysztof.

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, m.in. podczas niezdolności do pracy z powodu choroby. Jest jednak ograniczenie – nieobecność, nawet usprawiedliwiona, nie może trwać zbyt długo, a zatrudniony podlega jedynie czasowej ochronie. Po wyczerpaniu ustawowych okresów ochrony pracodawca może rozwiązać z nim umowę zarówno w trybie natychmiastowym, jak i wypowiadając ją.

Długość okresów ochrony zależy przede wszystkim od stażu w danym zakładzie, ale też od przyczyny powstania niezdolności do pracy. Jeśli staż jest krótszy niż sześć miesięcy, ochrona przed zwolnieniem trwa przez 3 miesiące. Pracodawca może więc rozwiązać umowę, jeśli niezdolność do pracy trwa choćby jeden dzień dłużej niż trzy miesiące. Dłuższy okres ochronny dotyczy pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy co najmniej przez sześć miesięcy. Ochrona trwa w tym przypadku przez cały czas pobierania przez nich wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą i zasiłku chorobowego oraz przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Szersza ochrona obejmuje też tych, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, przy czym nie ma tu znaczenia długość stażu pracy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane