statystyki

Niezdolność do pracy jest wliczana do okresu wyczekiwania

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak02.06.2016, 09:14; Aktualizacja: 02.06.2016, 09:26
praca pracownik

praca pracownikźródło: ShutterStock

Za chorobę, która rozpoczęła się i trwa przed upływem 30 dni od zatrudnienia, pracownik nie otrzyma wynagrodzenia ani zasiłku. Jego nieobecność będzie jednak usprawiedliwiona

Choroba pracownika jest kłopotliwa dla pracodawcy. Nie dość, że musi zapłacić za ten czas wynagrodzenie, to dodatkowo powinien zapewnić zastępstwo. W pewnych sytuacjach pracodawca nie zapłaci za chorobę. Jeśli od pracownika wpłynęło zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, pracodawca musi zbadać, czy należy się z tego tytułu świadczenie. W pewnych sytuacjach ani wynagrodzenie chorobowe, ani zasiłek nie przysługują, a w innych pracownik musi poczekać, aby świadczenie otrzymać.

Pracodawca nic nie wypłaci

Ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku, gdy zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych lub gdy wykonuje inną pracę zarobkową w czasie niezdolności do pracy albo wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem, co zostało potwierdzone podczas kontroli zwolnienia, do której upoważniony jest płatnik. Nie otrzyma zasiłku, jeśli przebywa na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym, jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności (z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania). Traci prawo do zasiłku, jeśli zwolnienie lekarskie jest sfałszowane albo gdy niezdolność jest spowodowana popełnieniem umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. Pracodawca musi też sprawdzić, czy zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy zawiera kod „C” (niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu), jeśli tak, to nie płaci się za 5 pierwszych dni tej nieobecności.

Lekarz orzecznik ZUS ma prawo do wydania decyzji, która będzie skutkować niewypłaceniem zasiłku chorobowego. Może to nastąpić w sytuacji, gdy w wyniku kontroli prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim. Za okres po tej dacie zaświadczenie lekarskie traci ważność i zasiłek chorobowy nie przysługuje. Również jeśli ubezpieczony uniemożliwi lekarzowi badanie lub mimo wezwania nie dostarczy wyników badań w terminie, lekarz orzecznik wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku od dnia następnego po wyznaczonym terminie badania lub dostarczenia dokumentacji.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane