Spółka zależna Polskiego Funduszu Rozwoju zbuduje nowy system elektroniczny, w którym każdy z nas będzie mógł łatwo ustalić, ile pieniędzy na jesień życia zgromadził w różnych produktach emerytalnych. Przewiduje to uchwalona 7 lipca 2023 r. ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej (Dz.U. poz. 1941), która dziś wchodzi w życie.

Nowy portal internetowy, czyli właśnie Centralna Informacja Emerytalna (CIE), będzie zawierać informacje o większości oszczędności emerytalnych gromadzonych przez Polaków. Za pośrednictwem systemu będziemy mieć wgląd w informacje o środkach zgromadzonych w publicznym systemie emerytalnym – zarówno powszechnym, jak i rolniczym. Poza tym obejmie on dane z pracowniczych planów kapitałowych (PPK), pracowniczych programów emerytalnych (PPE), indywidualnych kont emerytalnych (IKE), indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Nie obejmie natomiast systemu emerytur mundurowych i informacji o pieniądzach gromadzonych w ramach ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (o ile OIPE będzie w Polsce oferowany).

CIE da nam wiedzę na temat posiadanych produktów emerytalnych, aktualnego stanu zgromadzonych środków oraz ich szacowanego wpływu na wysokość przyszłych świadczeń. Za pomocą systemu będzie też możliwa jedna aktualizacja danych osobowych we wszystkich instytucjach, w których dana osoba ma konta. Dostęp do informacji będzie się odbywać za pomocą strony internetowej i aplikacji na telefony komórkowe mObywatel.

Jak zapewnia PFR, udział w systemie jest całkowicie dobrowolny i nie będzie on gromadzić informacji bez naszej zgody, a dane zostaną do niego przekazane dopiero po jej wyrażeniu.

Dane zawarte w CIE będą mogły być udostępniane m.in. sądom i prokuraturom. Poza tym w celach analitycznych i statystycznych informacje emerytalne oraz te dotyczące korzystania przez zainteresowanych z systemu będą udostępniane ministrowi finansów, PFR SA, Narodowemu Bankowi Polskiemu i Komisji Nadzoru Finansowego.

Terminy najważniejszych etapów budowy i uruchomienia CIE określi minister cyfryzacji w specjalnym komunikacie. Jest przy tym jednak ograniczony terminami, które wynikają z ustawy. A ta przewiduje m.in., że udostępnienie usług elektronicznych w ramach systemu CIE powinno nastąpić w ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie przepisów.

Za zapewnienie funkcjonowania CIE, w tym za budowę, utrzymanie i rozwój systemu, będzie odpowiedzialny PFR Portal PPK sp. z o.o. Wykonawca systemu ma zostać wyłoniony w trybie zamówień publicznych. ©℗