statystyki

Firma nie musi odprowadzać składek do ZUS od odszkodowania

autor: Bożena Wiktorowska15.03.2016, 07:30; Aktualizacja: 15.03.2016, 09:26
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Firma nie musi nic wpłacać na konto ZUS.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od odszkodowań wypłacanych byłym pracownikom za nieudzielanie dnia wolnego za pracę w systemie czterobrygadowym. Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odpowiadając na pytanie płatnika składek.

W 2015 r. doszło do przekształceń własnościowych w przedsiębiorstwie. Część pracowników została przeniesiona do nowej firmy. U dotychczasowego pracodawcy obowiązywał zakładowy układ zbiorowy pracy sprzed 11 lat. Na jego podstawie osobom zatrudnionym w systemie zmianowym, tzw. czterobrygadowej organizacji pracy, przysługiwał dzień wolny. Przy czym w tym czasie zainteresowany miał prawo do wynagrodzenia obliczanego w taki sam sposób, jak w czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym. Jednocześnie na wniosek podwładnego te dni były udzielane łącznie proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Problem jednak polegał na tym, że dotychczasowy pracodawca nie udzielał takich dni. Kiedy więc część pracowników została zwolniona, a inni trafili do nowej firmy – konieczne się stało rozwiązanie tej kwestii. Ustalono, że zatrudnieni przeniesieni do nowej firmy mieli otrzymać odszkodowanie już w nowej spółce. W przypadku osób zwolnionych z pracy taki obowiązek spoczął na byłym pracodawcy. Aby jednak nie było żadnych wątpliwości co do wysokości odszkodowania, w tej kwestii została zawarta sądowa ugoda między stronami sporu.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane