statystyki

Ubezpieczenia: Nowa firma nie skorzysta ze starej ulgi na ZUS

autor: Bożena Wiktorowska09.03.2016, 17:00
ZUS

Zasady ustalania wysokości składki wypadkowej zależą bowiem nie tylko od liczby zatrudnionych, ale także od rodzaju prowadzonej działalnościźródło: ShutterStock

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki przez włączenie do niej części innego przedsiębiorstwa nie spowoduje, że nowy podmiot będzie mógł opłacać składkę wypadkową w starej wysokości. Tak wynika z interpretacji ZUS.

Firma postanowiła zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. W tym celu przejęła część innego przedsiębiorstwa razem z zatrudnionymi tam osobami. Wątpliwości powstały w czasie ustalania wysokości obowiązkowych składek wypadkowych. Nowy podmiot wystąpił więc do ZUS, aby ten potwierdził jego sposób myślenia. W ocenie przedsiębiorców nowa firma powinna mieć możliwość opłacania składek na podstawie starej stopy procentowej. Zakład jednak się nie zgodził. Uznał bowiem, że ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.) nie zawiera przepisów szczególnych, które regulowałyby kwestię możliwości sukcesji uprawnienia do posługiwania się określoną wartością stopy procentowej składki, jaka obowiązywała innego płatnika.

Zasady ustalania wysokości składki wypadkowej zależą bowiem nie tylko od liczby zatrudnionych, ale także od rodzaju prowadzonej działalności. A to dlatego, że wielkość ta zależy od kategorii ryzyka występującego dla danego rodzaju działalności określonego na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności, która jest zapisana w rejestrze REGON. W nowej firmie więc obowiązuje nowe ryzyko ubezpieczeniowe wypadku. I dlatego powstała spółka jest zobowiązana do odrębnego ustalenia obowiązującej stopy procentowej na zasadach ogólnych określonych we wskazanej ustawie.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane