statystyki

Preferencyjny ZUS przysługuje także wtedy, gdy świadczymy usługi dla byłego pracodawcy zza Odry

autor: Marcin Nagórek10.03.2016, 10:43; Aktualizacja: 10.03.2016, 11:48

Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą i skorzystać z przywileju opłacania przez okres pierwszych 24 miesięcy niższych składek ZUS. Przez ostatnie pięć lat pracowałam i mieszkałam za granicą (Niemcy). Byłam zatrudniona u tamtejszego pracodawcy. Teraz w ramach swojej działalności chcę świadczyć te same usługi, m.in. na rzecz byłego pracodawcy. Czy będę miała prawo do obniżonych składek ZUS, mimo że będę wykonywać zlecenia na rzecz byłego pracodawcy zagranicznego?

Tak, czytelniczka zachowa prawo do preferencyjnych składek, nawet jeśli będzie świadczyła usługi na rzecz byłego pracodawcy. Przypomnijmy, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych daje nowym przedsiębiorcom prawo do opłacania składek od dużo niższej podstawy wymiaru niż powszechnie obowiązująca. W okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Uprawnienia nie dla wszystkich

Co ważne, nie każdy przedsiębiorca startujący z nowym biznesem może opłacać tak niskie składki. Uprawnienia tego są pozbawione osoby, które:

1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej prowadziły już działalność,


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane