statystyki

Niepełnosprawny nie zawsze z pierwszeństwem zatrudnienia w administracji publicznej

autor: Piotr Rogowiecki13.01.2016, 09:01; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:42
Zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami komisja wyłania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów.

Zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami komisja wyłania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów.źródło: ShutterStock

Jestem odpowiedzialna za przeprowadzanie naborów na stanowiska pracy w urzędzie gminy. W naszej jednostce udział osób niepełnosprawnych wśród zatrudnionych to nieco ponad 1 proc. Czy w związku z tym zawsze musimy zatrudniać osoby niepełnosprawne, jeśli w wyniku naboru znajdą się w pierwszej piątce kandydatów?

Ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. nr 201, poz. 1183 ze zm.) wprowadziła rozwiązania, których założeniem było ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do zatrudnienia w administracji publicznej. Powszechne jest przekonanie, że na mocy przywołanego aktu prawnego osoba niepełnosprawna, jeśli znajdzie się wśród pięciu najlepszych kandydatów wyłonionych w toku naboru na dane stanowisko (w jednostce, w której wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o nabor e, jest niższy niż 6 proc.), ma automatycznie pierwszeństwo w zatrudnieniu. Tymczasem tak nie jest. Dotyczy to zarówno pracowników administracji samorządowej, jak i służby cywilnej.

Kluczowe są następujące przepisy: art. 13a ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych i art. 29a ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Przepisy te weszły do obrotu prawnego na mocy przywołanej wyżej ustawy z 19 sierpnia 2011 r. Zasadą jest, że komisja przeprowadzająca nabór wyłania w toku postępowania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów. Osoba niepełnosprawna rzeczywiście posiada pierwszeństwo w zatrudnieniu (gdy jednostka nie przekracza 6 proc. limitu). Jeżeli nawet znajdzie się pośród pięciu najlepszych kandydatów, nie oznacza to, że automatycznie zdobędzie pracę.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Zdrowa(2019-04-06 07:03) Zgłoś naruszenie 01

    To jest dyskryminacja osób zdrowych. Poza tym w naszej gminie orzeczenie o niepełnosprawności dostaje każdy kto ma choćby bóle związane ze skoliozą. Czyli w zasadzie móglby dostac każdy kto wniosek złoży.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane