statystyki

Niepełnosprawny nie zawsze z pierwszeństwem zatrudnienia w administracji publicznej

autor: Piotr Rogowiecki13.01.2016, 09:01; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:42
Zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami komisja wyłania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów.

Zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami komisja wyłania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów.źródło: ShutterStock

Jestem odpowiedzialna za przeprowadzanie naborów na stanowiska pracy w urzędzie gminy. W naszej jednostce udział osób niepełnosprawnych wśród zatrudnionych to nieco ponad 1 proc. Czy w związku z tym zawsze musimy zatrudniać osoby niepełnosprawne, jeśli w wyniku naboru znajdą się w pierwszej piątce kandydatów?

Ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. nr 201, poz. 1183 ze zm.) wprowadziła rozwiązania, których założeniem było ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do zatrudnienia w administracji publicznej. Powszechne jest przekonanie, że na mocy przywołanego aktu prawnego osoba niepełnosprawna, jeśli znajdzie się wśród pięciu najlepszych kandydatów wyłonionych w toku naboru na dane stanowisko (w jednostce, w której wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o nabor e, jest niższy niż 6 proc.), ma automatycznie pierwszeństwo w zatrudnieniu. Tymczasem tak nie jest. Dotyczy to zarówno pracowników administracji samorządowej, jak i służby cywilnej.

Kluczowe są następujące przepisy: art. 13a ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych i art. 29a ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Przepisy te weszły do obrotu prawnego na mocy przywołanej wyżej ustawy z 19 sierpnia 2011 r. Zasadą jest, że komisja przeprowadzająca nabór wyłania w toku postępowania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów. Osoba niepełnosprawna rzeczywiście posiada pierwszeństwo w zatrudnieniu (gdy jednostka nie przekracza 6 proc. limitu). Jeżeli nawet znajdzie się pośród pięciu najlepszych kandydatów, nie oznacza to, że automatycznie zdobędzie pracę.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Zdrowa(2019-04-06 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    To jest dyskryminacja osób zdrowych. Poza tym w naszej gminie orzeczenie o niepełnosprawności dostaje każdy kto ma choćby bóle związane ze skoliozą. Czyli w zasadzie móglby dostac każdy kto wniosek złoży.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane