statystyki

Będzie dopłata z PFRON, gdy pracownik został niepełnosprawny już po zatrudnieniu

autor: Michalina Topolewska11.01.2016, 20:00; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:44
3 mld zł przeznaczy w tym roku PFRON na dofinansowania do wynagrodzeń

3 mld zł przeznaczy w tym roku PFRON na dofinansowania do wynagrodzeńźródło: ShutterStock

Pracodawca będzie mógł wnioskować o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby, która dozna uszczerbku na zdrowiu po podjęciu zatrudnienia, nie tylko gdy nastąpi to dopiero po 1 lipca 2016 r.

Taką informację przekazało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). Jest ona związana z wchodzącą w życie za niecałe pół roku ustawą z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 1886). Jej art. 1 pkt 8 lit. b przewiduje, że pracodawca będzie mógł ubiegać się o dofinansowania do pensji na tzw. starego pracownika, czyli osoby, która w momencie zatrudnienia była zdrowa i dopiero po jakimś czasie doznała niepełnosprawności.

Obecnie nie ma do niego prawa, ponieważ w przypadku takiego podwładnego nie jest możliwe wykazanie efektu zachęty, który jest jednym z warunków otrzymywania subsydiów płacowych (nie dochodzi bowiem do wzrostu zatrudnienia ogółem).

Natomiast po 1 lipca br. jego osiąganie nie będzie już dotyczyć starych pracowników.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane