statystyki

Pracodawca może przeprowadzać testy kompetencji

autor: ŁG04.08.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.08.2016, 09:50
Jeżeli testy umiejętności wykraczają poza zakres obowiązków pracowniczych niezbędna jest zgoda egzaminowanego

Jeżeli testy umiejętności wykraczają poza zakres obowiązków pracowniczych niezbędna jest zgoda egzaminowanegoźródło: ShutterStock

W celu sprawnego zarządzania personelem przedsiębiorcy coraz częściej stosują nowoczesne metody weryfikacji kompetencji pracowników, np. testy umiejętności. Nierzadko powierzają wykonanie takich badań wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Czy można zobowiązać pracownika do wzięcia udziału w takim teście? Kiedy można powierzyć jego wykonanie innej firmie?

Prawo pracodawcy do oceny wykonywania obowiązków przez zatrudnionych jest jednym z podstawowych elementów realizacji stosunku pracy. Wynika on z podporządkowania pracownika, obowiązku organizacji pracy przez zatrudniającego i kontroli nad prawidłowością przebiegu powierzonych zadań.

Do oceny podwładnych odwołuje się wprost art. 94 pkt 9 k.p., który nakazuje, aby kryteria takiej oceny były obiektywne i sprawiedliwe. Dlatego pracodawca może zobowiązać zatrudnionego do wykonania zadania pozwalającego mu ocenić jego pracę, np. testu kompetencji.

Trzeba jednak pamiętać, że wyniki takich badań stanowią dane osobowe pracowników. Artykuł 221 k.p. przewiduje zamknięty katalog informacji, jakie zatrudniający może zbierać od pracownika. Nie przewiduje on gromadzenia danych obejmujących wyniki testów umiejętności. Jednak oprócz wspomnianego zamkniętego katalogu pracodawca może także zbierać od podwładnego dane osobowe, które wiążą się z samym wykonywaniem obowiązków zawodowych – np. dane o osiąganych wynikach pracy. Zatem jeżeli testy mają charakter badań wiedzy i są bezpośrednio związane z pracą wykonywaną przez zatrudnionych, to nie jest konieczne uzyskiwanie zgody tych ostatnich na przechowywanie przez pracodawcę wyników takich badań.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • boesław(2017-10-26 14:50) Zgłoś naruszenie 16

  Kto jest dobry w swoim fachu nie musi się obawiać o pracę; od kilku lat w Impelu dbam o dobrą jakosc świadczonych usług, firma ciągle jest wiarygodnym pracodawcą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mirek(2016-08-04 13:47) Zgłoś naruszenie 15

  Ja po rozmowie kwalifikacyjnej dostałem prace w oddziale Stefxzyka. Pracuje się w dobrej atmosferze, ale trochę roboty jest. plusem multisport

  Odpowiedz
 • kamil(2017-06-04 18:20) Zgłoś naruszenie 02

  Bez stresu i badań kompetencji Otto rekrutuje do wyjazdów zagranicznych, idę na żywioł; chce wyjechać i zacząć zarabiać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane