statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek07.01.2016, 09:15; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:54
W opisanej sytuacji przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, skoro wysokość renty rodzinnej nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, a przychody z działalności – połowy najniższej emerytury.

W opisanej sytuacji przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, skoro wysokość renty rodzinnej nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, a przychody z działalności – połowy najniższej emerytury.źródło: ShutterStock

Zgodnie z art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta uzyskuje dodatkowe przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. wysokości najniższej emerytury albo opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Co ważne,

● Czy jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą muszę opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdy pobieram rentę rodzinną? Jestem też zatrudniony na umowę o pracę. Słyszałem, że przysługują mi jakieś ulgi.

W niektórych przypadkach rzeczywiście składka nie będzie musiała być opłacana. Zgodnie z art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta uzyskuje dodatkowe przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. wysokości najniższej emerytury albo opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Co ważne, wystarczające jest spełnienie choćby jednego z wymienionych warunków. Dotyczy to zarówno osób prowadzących działalność pozarolniczą, jak i osób z nimi współpracujących, z wyłączeniem tych, które zawiesiły wykonywanie działalności na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Jeżeli więc osoba pobiera emeryturę w wysokości ok. 1000 zł (a zatem niższą od minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2016 r. wynosi 1850 zł) i jednocześnie prowadzi działalność pozarolniczą, z tytułu której osiąga przychód w wysokości od 300 zł do 1100 zł, to w miesiącu, w którym przychód osiągnięty przez nią z tytułu tej działalności jest wyższy od 50 proc. najniższej emerytury (obecnie 880,45 zł), musi opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taki obowiązek nie powstanie, gdy ten przychód jest niższy niż 50 proc. najniższej emerytury.

Osoby takie, mimo zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, podlegają jednak ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Muszą zatem dokonać zgłoszenia do ZUS.

W opisanej sytuacji przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, skoro wysokość renty rodzinnej nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, a przychody z działalności – połowy najniższej emerytury. W takim przypadku nie bierze się pod uwagę przychodu ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

Art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 82 ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane