statystyki

Przy spóźnionej wpłacie składek do ZUS wina jednak istotna

autor: Ryszard Sadlik07.01.2016, 09:15; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:53
Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym.źródło: ShutterStock

Przekroczenie terminu bez względu na przyczyny oznacza automatyczne ustanie ubezpieczenia chorobowego. ZUS weźmie jednak pod uwagę okoliczności zwłoki, jeśli płatnik o to poprosi.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Może ono nastąpić także od dnia wskazanego we wniosku, wówczas gdy zgłoszenie do tego ubezpieczenia zostanie dokonane w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Chcąc korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, trzeba opłacać składki w terminie. Ma to istotne znaczenie, gdyż ustaje ono automatycznie, gdy składki zostaną opłacone później.

Poważne skutki

Ubezpieczenie to ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Jeżeli jednak za część miesiąca został pobrany zasiłek, nieopłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w terminie i w pełnej wysokości powoduje ustanie tego ubezpieczenia od dnia następującego po dniu, za który przysługuje zasiłek. Przy czym przez nieopłacenie składki należy rozumieć trzy sytuacje:

- opłacenie w ogóle składki za dany miesiąc,

- opłacenie składki w terminie, ale w niepełnej wysokości,


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane