statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 21 stycznia 2016

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek21.01.2016, 09:08; Aktualizacja: 21.01.2016, 09:57

Co musi zrobić przedsiębiorca, który spodziewa się kontroli ZUS. Na jakich zasadach podlega ubezpieczeniu wspólnik spółki z o.o. Dlaczego nawet małe kwoty zaległości płatnika mogą być przymusowo dochodzone. W jakiej sytuacji spowodowanie kolizji drogowej nie pozbawi świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Czy w postępowaniu emerytalnym świadectwo pracy można zastąpić wyrokiem sądu.

● Prowadzę działalność gospodarczą. Uzyskałem nieoficjalną informację, że prawdopodobnie będzie u mnie kontrola ZUS. Czy ZUS musi mnie wcześniej powiadomić? Czy mam w związku z tym jakieś obowiązki, czy też mam po prostu czekać na kontrolerów?

Procedurę zawiadomienia o przeprowadzeniu kontroli ZUS reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Z art. 79 ust. 1 tej ustawy wynika, że organy kontroli (w tym przypadku ZUS) zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. To jest zasada generalna, istnieją bowiem przypadki, gdy tego zawiadomienia się nie dokonuje. Jednak dotyczy to szczególnych sytuacji wynikających dodatkowo ze specyficznych przepisów prawa.

Co jednak istotne, kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli zaś kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, jej wszczęcie wymaga ponownego zawiadomienia. Ciekawe rozwiązanie zostało przewidziane w art. 79 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Otóż na wniosek przedsiębiorcy kontrola może być wszczęta przed upływem siedmiu dni od dnia doręczenia tego zawiadomienia. Jeśli jednak ZUS zawiadomi o kontroli, a mimo to inspektor się nie zjawi, przedsiębiorca nie musi nic robić. To w gestii organu kontroli leży zachowanie terminu do wszczęcia postępowania. Gdy nie zdąży, cała procedura musi się zacząć od nowa.

Gdy kontrola zostanie jednak już wszczęta, będzie się wiązała z wieloma obowiązkami dla przedsiębiorcy. Zostały one określone w art. 88 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Będzie on zobowiązany m.in. do:


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane