statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 4 lutego 2016 r.

autor: Marek Kwiatkowski, Marcin Nagórek04.02.2016, 09:43; Aktualizacja: 16.02.2016, 10:40

● Kiedy pracodawca może liczyć na refundację składek za zatrudnionego ● Dlaczego przedsiębiorca nie ponosi konsekwencji, gdy ZUS nie może znaleźć jego składki w swoim systemie ● Czy osiąganie przychodu jest warunkiem koniecznym powstania obowiązku ubezpieczeniowego ● W jakich sytuacjach pracownik wykonujący obowiązki za granicą nie zostanie uznany za oddelegowanego

● Prowadzę firmę usługową. Chciałem zatrudnić 3–4 osoby do działu handlowego, docelowo na czas nieokreślony. Słyszałem, że można dostać refundację składek na ubezpieczenie społeczne. W informacji ZUS powiedziano mi, że się tym nie zajmują. Do jakiej instytucji mam się więc zwrócić w tej sprawie? Jakie są warunki refundacji? Na jaką kwotę można liczyć?

Refundacja składek ubezpieczeniowych od wynagrodzeń pracowników została uregulowana nie w przepisach ubezpieczeniowych, lecz w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Organem uprawnionym do jej przyznania będzie więc nie ZUS, ale starosta określonego powiatu, w imieniu którego działa dyrektor powiatowego urzędu pracy. Zgodnie z par. 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne wynika, że wnioski o jednorazową refundację kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne poniesionych w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego składa się do wybranego powiatowego urzędu pracy.

Starosta może zawrzeć z pracodawcą umowę przewidującą jednorazowe refundowanie poniesionych kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego. Refundacja składek jest więc możliwa, ale tylko za pracownika będącego bezrobotnym, skierowanego z PUP. Nie może to być zatem każdy bezrobotny, ale tylko ten bezpośrednio skierowany do przedsiębiorcy. Mozna więc stwierdzić, że pracodawca nie może w zasadzie wybrać sobie konkretnej osoby, którą chce zatrudnić. Może on jedynie sformułować wymagania co do jego kwalifikacji. Istotne jest również to, że wniosek o refundację należy złożyć, zanim przedsiębiorca zatrudni osobę bezrobotną. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i podpisaniu umowy z urzędem pracy określającej warunki refundacji możliwe jest zatrudnienie bezrobotnego i zwrot składek.

Umowa z urzędem pracy jest elementem obligatoryjnym. Określa ona m.in.: liczbę bezrobotnych oraz okres, na jaki zostaną zatrudnieni, rodzaj i miejsce wykonywanych prac oraz niezbędne lub pożądane kwalifikacje bezrobotnych, termin i wysokość należnej refundacji opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne z Funduszu Pracy, obowiązek informowania starosty o przypadkach wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę ze skierowanym bezrobotnym. Jednak najbardziej doniosłe skutki dla przedsiębiorcy może nieść zawarty w umowie wymóg obowiązku zwrotu wypłaconej kwoty jednorazowej refundacji wraz z odsetkami w przypadku naruszenia warunków umowy. Przedsiębiorca musi więc prawidłowo zrealizować umowę, aby refundację otrzymać i nie być następnie zobowiązany do jej zwrotu. Nie ma też przeszkód prawnych, aby refundacja dotyczyła kilku bezrobotnych, a nie tylko jednej osoby.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane