statystyki

Nie każdy etat wystarczy do zwolnienia z ZUS

autor: Adam Jagiełło08.10.2015, 08:58; Aktualizacja: 23.11.2015, 11:16

Pracownik jest zatrudniony w dwóch firmach. W jednej na umowę o pracę na 1/4 etatu z wynagrodzeniem w wysokości 900 zł, a w drugiej – umowę-zlecenie z wynagrodzeniem 1000 zł. Z obu umów opłaca obowiązkowe składki zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne. W październiku zamierza rozpocząć działalność gospodarczą. Czy będzie musiał płacić składki na wszystkie ubezpieczenia, czy też będzie należna tylko składka zdrowotna?

Pracownik spełniający jednocześnie warunki do objęcia go obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (np. wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia, pozarolniczej działalności) zasadniczo podlega tym ubezpieczeniom tylko z tytułu stosunku pracy. Wyjątek od tej zasady stanowi przypadek, gdy podstawa wymiaru składek na pracownicze ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na jeden miesiąc jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W takim przypadku jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami także np. z umowy-zlecenia. Gdy spełnia jednocześnie warunki do objęcia go obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z więcej niż jednego innego tytułu, drugim obok stosunku pracy tytułem jest zasadniczo ten, który powstał jako pierwszy. Pracownik ma jednak prawo go zmienić.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane