statystyki

Małoletni przedsiębiorca bez ubezpieczenia

autor: Marcin Nagórek08.10.2015, 08:58; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:38
Ekonomia, gospodarka, biznes

Małoletni przedsiębiorca bez ubezpieczeniaźródło: ShutterStock

Mój niepełnoletni syn stał się wspólnikiem w spółce cywilnej jako spadkobierca po matce. Ja jestem drugim wspólnikiem. Syn został też wpisany do ewidencji działalności. Czy mój syn jako przedsiębiorca – wspólnik tej spółki podlega ubezpieczeniom społecznym w ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Wynika z tego, że także małoletni, posiadający wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), a tym samym będący przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.), podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu w tym samym zakresie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane