statystyki

Wypadek przy pracy oznacza więcej obowiązków dla pracodawcy

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak26.11.2015, 09:25; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:42
wypadek przy pracy

Kiedy zdarzenie jest uznane za wypadek przy pracy, na pracodawcy ciąży wiele obowiązków. Dotyczy to również sytuacji, gdy zdarzenie zostało uznane za wypadek po dłuższym czasie od jego wystąpienia, np. stwierdzi to dopiero sąd. Prześledźmy więc, co musi zrobić pracodawca.źródło: ShutterStock

W 2014 roku wystąpiło w zakładzie pracy zdarzenie, które nie zostało uznane za wypadek przy pracy. Pracownik nie zgodził się jednak z ustaleniami i opinią zawartą w protokole powypadkowym i odwołał się do sądu. W 2015 roku pracodawca otrzymał wyrok uznający to zdarzenie za wypadek przy pracy i nakazujący korektę protokołu powypadkowego. Wyrok się uprawomocnił. Jak skorygować protokół? O czym jeszcze powinien przy tej okazji pamiętać pracodawca?

ODPOWIEDŹ

Kiedy zdarzenie jest uznane za wypadek przy pracy, na pracodawcy ciąży wiele obowiązków. Dotyczy to również sytuacji, gdy zdarzenie zostało uznane za wypadek po dłuższym czasie od jego wystąpienia, np. stwierdzi to dopiero sąd. Prześledźmy więc, co musi zrobić pracodawca.

Sprostowanie protokołu

W przepisach BHP nie ma wzmianki o korygowaniu protokołu powypadkowego, w zasadzie raz sporządzony protokół nie może być poprawiany. Jeśli wyrokiem sądu zdarzenie jest uznane za wypadek, to dokumentacją powypadkową będzie protokół nieuznający zdarzenia oraz odpis wyroku sądu zmieniający kwalifikację zdarzenia. Jednak może się zdarzyć, że sąd w wyroku nakaże pracodawcy sprostowanie protokołu. Wówczas najbezpieczniej będzie ponownie sporządzić protokół, jednak wypełnić go wyłącznie w części dotyczącej uznania zdarzenia za wypadek (pkt 7 wraz z adnotacją dotyczącą wyroku sądu – nazwa sądu, sygnatura akt) oraz daty sporządzenia. Nadto w nagłówku należy dopisać „Sprostowanie”. Sprostowanie protokołu przekazuje się pracownikowi, którego sprawa dotyczy. Na wniosek pracownika należy go także wysłać do ZUS.

Karta statystyczna


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane