statystyki

Jaka będzie wysokość becikowego w nadchodzącym okresie zasiłkowym

autor: Michalina Topolewska09.09.2015, 18:00
W nadchodzącym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada br., a zakończy się 31 października 2016 r., zmienia się wysokość tylko niektórych ze świadczeń, jakie mogą otrzymywać rodzice wychowujący dzieci.

W nadchodzącym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada br., a zakończy się 31 października 2016 r., zmienia się wysokość tylko niektórych ze świadczeń, jakie mogą otrzymywać rodzice wychowujący dzieci.źródło: ShutterStock

Żona urodzi w listopadzie nasze drugie dziecko. Tak jak przy pierwszej córce, tak i teraz zamierzam złożyć wniosek o becikowe. Gdy wcześniej starałem się o to świadczenie w 2012 r., ośrodek pomocy społecznej wypłacił nam 1 tys. zł. Czy teraz w związku z podwyższeniem wysokości świadczeń na dzieci otrzymamy też wyższe becikowe – pyta pan Piotr

Tydzień ze świadczeniami rodzinnymi

W nadchodzącym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada br., a zakończy się 31 października 2016 r., zmienia się wysokość tylko niektórych ze świadczeń, jakie mogą otrzymywać rodzice wychowujący dzieci. Należą do nich zasiłki rodzinne i dodatki: dla samotnego rodzica, rodziny wielodzietnej, na kształcenie i rehabilitację niepełnosprawnego potomka i w związku z podjęciem nauki przez ucznia poza miejscem zamieszkania. Bez zmian pozostaje wysokość jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, czyli tzw. becikowego. Tak jak do tej pory będzie ono wynosić 1 tys. zł na jednego potomka. Ponadto podwyższone kryterium dochodowe, od którego zależy uzyskanie zasiłków i dodatków na dzieci, nie dotyczy kwoty progu obowiązującego przy becikowymi. To oznacza, że zarówno w zbliżającym się okresie zasiłkowym, jak i przez dwa kolejne, aż do 31 października 2018 r., będzie ono wynosić 1922 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie (wtedy przypadnie termin kolejnej weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i okazja do jego zmiany).

O becikowe mogą się ubiegać matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Tym ostatnim jest osoba, która sprawuje faktyczną opiekę nad maluchem i wystąpiła do sądu o jego adopcję. Wniosek o jego przyznanie można złożyć w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Jeżeli zaś znajduje się ono pod opieką prawną, faktyczną lub zostało przysposobione, termin wynosi 12 miesięcy od dnia, w którym zostało objęte opieką lub adoptowane, ale nie później niż do ukończenia przez nie 18 lat.

Jednym z najważniejszych dokumentów, który należy dołączyć do wniosku o becikowe, jest zaświadczenie potwierdzające, że matka dziecka znajdowała się pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (wymóg nie dotyczy opiekunów i osób, które adoptowały dziecko). Dokument może wystawić lekarz lub położna i powinien być w nim wskazany nie tylko tydzień, od którego ciężarna zaczęła się badać, ale też daty trzech wizyt, po jednej w każdym trymestrze ciąży.

Przy becikowym obowiązuje taki sam sposób ustalania wysokości dochodu rodziny jak przy ubieganiu się o zasiłki na dzieci. Rodzice lub opiekunowie muszą więc podać dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy, w trakcie którego składają wniosek o jednorazową zapomogę. Jeżeli zgłoszą się z wnioskiem do gminy do końca października, muszą podać dochody z 2013 r., bo będzie jeszcze trwał okres zasiłkowy, który rozpoczął się 1 listopada ubiegłego roku. Z kolei, gdy wniosek będzie składany między 1 listopada br. a 31 października 2016 r., uwzględniane będą dochody z 2014 r.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane