statystyki

Zmiana stanowiska ZUS nie może powodować zaległości

autor: Łukasz Guza08.09.2015, 07:24; Aktualizacja: 08.09.2015, 09:04
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Organ rentowy dochodzi od skarżących nieprzedawnionych należności z tytułu nieopłaconych składekźródło: ShutterStock

ZUS może rewidować swoje stanowisko w sprawie należności składkowych z konkretnego tytułu. Zmiana taka powinna jednak obowiązywać płatników jedynie na przyszłość i nie może powodować zaległości. Taką opinię przedstawił rzecznik praw obywatelskich (RPO) w wystąpieniu skierowanym do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

RPO podkreślił, że trafiają do niego liczne skargi od osób, którym ZUS zmienił kwalifikację pracy tłumacza języka obcego. Skarżący wykonywali swoje obowiązki na podstawie umowy o dzieło. Ani urzędy skarbowe, ani organy rentowe nie zgłaszały zastrzeżeń do pracy tłumacza w takiej formie. W ostatnim czasie ZUS odwołuje się jednak do wyroku Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2011 r. (sygn. akt II UK 315/10).

SN uznał m.in., że wykonywane przez tłumaczy zadania nie są czynnościami właściwymi dla umowy o dzieło, w sytuacji gdy osoby te pozostają w gotowości do pracy polegającej na powtarzalnym tłumaczeniu dokumentów związanych z branżową działalnością firmy i otrzymują stałe wynagrodzenie. ZUS przyjmuje, że taka działalność odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług. Zmiana kwalifikacji powoduje, że kontrakty zawierane z tłumaczami są objęte ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi.

Organ rentowy dochodzi od skarżących nieprzedawnionych należności z tytułu nieopłaconych składek. Korzysta też z możliwości wymierzenia płatnikowi opłaty do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek i naliczenia odsetek za zwłokę.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane