statystyki

Wyższe dochody nie wykluczają samorządowej pomocy

autor: Emilia Szczęsna13.07.2015, 10:32; Aktualizacja: 13.07.2015, 10:44
Jeżeli osoba potrzebująca pomocy przekracza kryterium dochodowe, to oznacza, że nie przysługuje jej świadczenie obligatoryjne.

Jeżeli osoba potrzebująca pomocy przekracza kryterium dochodowe, to oznacza, że nie przysługuje jej świadczenie obligatoryjne.źródło: ShutterStock

Mamy trudną sytuację finansową: mąż zarabia symbolicznie, ja straciłam pracę, dzieci trójka – pisze pani Halina. Jednak gdy podsumowaliśmy wszystkie nasze dochody, okazało się, że nie spełniamy kryterium, które pozwoliłoby nam ubiegać się o pomoc z gminy. Mamy za dużo, by dostać zasiłek, a za mało, by żyć. Czy możemy liczyć na jakiekolwiek wsparcie – zastanawia się kobieta

Generalnie świadczenia pieniężne z pomocy społecznej przyznawane są osobom, które spełniają określone warunki, w tym m.in. nie przekraczają kryterium dochodowego.

Nowe progi

Kryterium dochodowe podlega weryfikacji co 3 lata, co oznacza, że od 1 listopada będą obowiązywały nowa stawka i nowe kwoty świadczeń z pomocy społecznej. Zgodnie z projektem kryterium dochodowe uprawniające do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej miałoby wzrosnąć o 92 zł dla osoby samotnie gospodarującej (do 634 zł, obecnie maksymalna kwota to 542 zł) i o 58 zł dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe (do 514 zł, obecnie maksymalna kwota to 456 zł).

Przekroczenie limitu

Jeżeli osoba potrzebująca pomocy przekracza kryterium dochodowe, to oznacza, że nie przysługuje jej świadczenie obligatoryjne. Ale nie jest całkowicie pozbawiona wsparcia. Ewa Taper, zastępca dyrektora ds. pomocy środowiskowej i pozyskiwania funduszy zewnętrznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, wyjaśnia, że w takim wypadku gminy mogą przyznać:

● Specjalny zasiłek celowy. Świadczenie to może być wypłacone w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium ustawowe art. 9 w wysokości nieprzekraczającej kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej (542 zł) lub rodziny (456 zł). Świadczenie to nie podlega zwrotowi.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Witek(2015-07-14 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Te kwoty są żałosne. Ale na ośmiorniczki niektórym trzeba dać z tej samej kieszeni państwowej. A może to już inne państwo?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane