statystyki

Zasiłek stały nie powinien być pomniejszany o dopłatę do czynszu

autor: Michalina Topolewska05.01.2016, 07:26; Aktualizacja: 14.01.2016, 18:47
Faktycznie taka nowelizacja ustawy o pomocy społecznej została złożona przez posłów SLD i przewidywała, że do kryterium dochodowego byłaby wliczana tylko połowa kwoty dodatku mieszkaniowego.

Faktycznie taka nowelizacja ustawy o pomocy społecznej została złożona przez posłów SLD i przewidywała, że do kryterium dochodowego byłaby wliczana tylko połowa kwoty dodatku mieszkaniowego.źródło: ShutterStock

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara listę dochodów niewliczanych do kryterium przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej należy poszerzyć o dodatek mieszkaniowy.

O zajęcie stanowiska w tej sprawie wystąpił do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny pracy i polityki społecznej. W swoim piśmie wskazuje, że za dochód uznawana jest suma miesięcznych przychodów osiąganych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, niezależnie od tytułu i źródła ich uzyskania. Wyjątek od tej ogólnej zasady jest przewidziany w art. 8 ust. 4 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Zawiera on zamknięty wykaz dochodów, których osiągnięcie nie wpływa na uzyskanie pomocy pieniężnej. Lista ta liczy jednak tylko siedem rodzajów przychodów. Należą do nich m.in. zasiłek celowy, pomoc materialna o charakterze socjalnym lub motywacyjnym, czyli stypendia szkolne, oraz świadczenie z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych. Nie ma wśród nich dodatku mieszkaniowego.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • biedny(2017-04-18 18:16) Zgłoś naruszenie 60

  kryterium dochodowe powinno być zlikwidowane dla najbiedniejszych z zasiłku stałego

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • andrzej(2018-06-13 16:03) Zgłoś naruszenie 20

  zdecydowanie powinni to zniesc bo za 400zl. naprawde ciezko kombinowac co wlozyc do garka,co kupic z rzeczy osobistych a to nieprzewidziane wdatki jak choroba itp.jest masa rzeczy ktorych 400zl. nie obejmie

  Odpowiedz
 • Pracownik socjalny(2018-10-24 10:42) Zgłoś naruszenie 20

  Zasiłek pielęgnacyjny także nie powinien być wliczany do dochodu przy obliczaniu zasiłku stałego. Zasiłek stały powinien być w jednej kwocie dla wszystkich czy samotnie gospodarującego czy mieszkającego w rodzinie. Najlepsze rozwiązanie bo z tytułu wieku można by było uzyskać taki zasiłek nie rodząc czworo dzieci. I tak dajemy takie zasiłki gdy osoba osiąga wiek, a nie ma uprawnień do świadczeń emerytalnych.

  Odpowiedz
 • Piotr(2018-04-23 13:20) Zgłoś naruszenie 00

  Tak?? a jak złodzieje z PIS okradli emerytów i rencistów z jednorazowych zasiłków dla osób o najniższych dochodach, to ok? kasa poszła dla Rydzyka i pedofilów w czarnych sutannach, którzy od stuleci okupują i okradają to państwo.

  Odpowiedz
 • Renata(2018-10-23 20:16) Zgłoś naruszenie 00

  Czemu mam odliczany dodatek mieszkaniowy od stalego zasilku z mops.

  Odpowiedz
 • Win(2016-09-06 23:43) Zgłoś naruszenie 03

  Złodzieje z P.O okradali najbiedniejszych i to za ich rządów powstała ta ustawa..To szczyt kur....wa żeby zaliczać dodatek mieszkaniowy jako dochód.Najbiedniejszym którzy żyją za 600zł miesięcznie z Zasilku stałego z MOPSU zmniejsza się tą śmieszną kwotę o kwotę wysokości dodatku mieszkaniowego(ok 200zl) i dostają zasiłek nie w kwocie 600 zł tylko około 400zł.Dosięgnie was ręka sprawiedliwości z uciskanie ubogich wy mendy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane