statystyki

Będzie mniej biurokracji przy ubieganiu się o świadczenia na dzieci

autor: Michalina Topolewska13.07.2015, 07:54; Aktualizacja: 13.07.2015, 09:08
Dziecko, pieniądze

Wprowadzenie elektronicznej drogi pozyskiwania danych będzie ułatwieniem dla rodziców.źródło: ShutterStock

Gmina będzie uzyskiwać część danych potrzebnych do przyznania pomocy finansowanej dla rodzin bezpośrednio od innych organów, w tym m.in. urzędów skarbowych, ZUS i KRUS. Informacje będą przekazywane za pośrednictwem platformy Emp@tia.

Taką możliwość elektronicznego kontaktu przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z obecnymi przepisami rodzic musi dołączyć do wniosku np. o zasiłek na dziecko zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości dochodu. Wprowadzenie elektronicznej drogi pozyskiwania danych będzie nie tylko ułatwieniem dla rodziców, ale zmniejszy też obciążenia biurokratyczne po stronie instytucji, które nie będą musiały wystawiać dużej liczby zaświadczeń. Same urzędy skarbowe wydają ich ok. 600 tys. rocznie, a ZUS – 760 tys.

Dodatkowo organy administracji publicznej, które zajmują się przyznawaniem świadczeń, ale też wydawaniem orzeczeń o niepełnosprawności lub jej stopniu, będą mogły korzystać z danych gromadzonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w rejestrach centralnych. Informacje z nich pochodzące pomogą im weryfikować to, czy osoba spełnia kryteria przyznania danej formy wsparcia.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane