statystyki

Jakie informacje musi zgłaszać rodzic pobierający zasiłek na dziecko

autor: Michalina Topolewska15.07.2015, 17:00
Dziecko, pieniądze

Czy trzeba zwrócić nienależne świadczenia?źródło: ShutterStock

Świadczenia rodzinne są uzależnione od wysokości dochodu. Dlatego o jego uzyskaniu lub utracie trzeba zawsze powiadomić ośrodek pomocy społecznej.

Czy informacja o zmianie dochodu jest istotna

Czytelniczka pobiera świadczenia na dwójkę dzieci. Została właśnie skierowana przez powiatowy urząd pracy na staż, w ramach którego będzie jej przysługiwać stypendium. Czy powinna zgłosić tę zmianę do ośrodka pomocy społecznej?

TAK

Podstawowym warunkiem uzyskiwania zasiłków na dzieci i przysługujących do nich dodatków jest spełnianie kryterium dochodowego, które obecnie wynosi 574 zł na osobę w rodzinie (lub 664 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawne dziecko). Przy sprawdzaniu, czy dochody rodziny nie przekraczają tego progu, uwzględniane są zarobki osiągane w roku kalendarzowym, który poprzedza okres zasiłkowy. Jednak w związku z tym, że od tego czasu mogą następować różne zmiany w sytuacji dochodowej członków rodziny, osoby pobierające zasiłki powinny informować o tym urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej, w zależności od tego, która instytucja przyznała im świadczenia. O ile utrata dochodu nie pozbawi rodzica, który już otrzymuje zasiłki na dzieci, ich dalszego pobierania (bo jego pierwotna kwota ulegnie zmniejszeniu), to jego uzyskanie może spowodować, że nie będzie do nich dalej uprawniony. Będzie to uzależnione od kwoty nowego dochodu i tego, czy spowoduje ona przekroczenie kryterium dochodowego. Przepisy określają, kiedy dochodzi do uzyskania dochodu. Pod tym pojęciem rozumiane jest podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, ale nie dotyczy to rozpoczęcia pracy na podstawie umowy o dzieło. Do uzyskania dochodu dochodzi też po zakończeniu urlopu wychowawczego, przyznaniu prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego, takich jak: emerytura lub renta. W definicji dochodu uzyskanego mieści się też rozpoczęcie lub wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i pobieranie zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z utratą pracy. Jeżeli więc w sytuacji rodziny dojdzie do któregoś ze wspomnianych wydarzeń i okaże się, że powiększony dochód przekracza ustawowe kryterium, rodzic straci zasiłek na dzieci i pobierane do niego dodatki.

Podstawa prawna

Art. 3 pkt 23 i 24, art. 5 ust. 1–2, 4–4b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114).

Czy mimo uznania dziecka będzie dodatek do zasiłku

Pani Paulina samotnie wychowuje półroczne dziecko. Ośrodek pomocy społecznej przyznał jej zasiłek oraz dodatek z tytułu samotnej opieki nad potomkiem, ponieważ z aktu urodzenia dziecka wynikało, że ojciec jest nieznany. Teraz jednak postanowił uznać dziecko. Czy matka może dalej otrzymywać dodatek dla samotnego rodzica?

NIE

Uzyskiwanie dodatków przysługujących do zasiłku na dziecko jest uzależnione od spełniania dodatkowych warunków. Gdy rodzic przestanie je spełniać, traci prawo do dodatkowych świadczeń (sam zasiłek będzie nadal otrzymywał). Osoba samotnie wychowująca dziecko może otrzymywać dodatek, gdy ojciec dziecka jest nieznany, drugi z rodziców nie żyje lub zostało oddalone powództwo o ustalenie alimentów od niego. Ponieważ ojciec dziecka czytelniczki uznał je, przestała ona automatycznie spełniać warunki do uzyskiwania dodatku z tytułu samotnego wychowywania.

Podstawa prawna

Art. 11a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane