statystyki

Dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, która była zdrowa w momencie zatrudnienia?

autor: Michalina Topolewska30.06.2015, 07:15; Aktualizacja: 30.06.2015, 08:26
3,02 mld zł przeznaczy w tym roku PFRON na dopłaty do pensji

3,02 mld zł przeznaczy w tym roku PFRON na dopłaty do pensjiźródło: ShutterStock

Unijne przepisy nie wykluczają przyznania dofinansowania do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, która była zdrowa w momencie zatrudnienia.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na pytanie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Dotyczyło ono ustalania efektu zachęty, który jest jednym z warunków uzyskania dofinansowania do pensji pracownika z dysfunkcją zdrowotną. Aby je otrzymać, przedsiębiorca musi wykazać, że nastąpił u niego wzrost zatrudnienia ogółem. Dotychczasowe stanowisko UOKiK w tej sprawie z 5 czerwca 2009 r. wskazywało, że od początku 2009 r. niemożliwe jest ustalenie efektu zachęty i otrzymywanie przez firmę dofinansowania do wynagrodzenia na starego pracownika. Pod tym pojęciem rozumiana jest osoba, która nawiązywała stosunek pracy jako zdrowa, a orzeczenie o niepełnosprawności otrzymała w trakcie zatrudnienia.

Urząd wyjaśniał wtedy, że taki pracownik, przechodząc do grupy podwładnych z uszczerbkiem na zdrowiu, zwiększa ich liczbę w warunkach, gdy ogólna liczba zatrudnionych nie ulega zmianie. Podstawę wydanego wówczas przez UOKiK stanowiska stanowiło rozporządzenie Komisji Europejskiej (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (Dz. Urz. UE L 214).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane