statystyki

Dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, która była zdrowa w momencie zatrudnienia?

autor: Michalina Topolewska30.06.2015, 07:15; Aktualizacja: 30.06.2015, 08:26
3,02 mld zł przeznaczy w tym roku PFRON na dopłaty do pensji

3,02 mld zł przeznaczy w tym roku PFRON na dopłaty do pensjiźródło: ShutterStock

Unijne przepisy nie wykluczają przyznania dofinansowania do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, która była zdrowa w momencie zatrudnienia.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na pytanie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Dotyczyło ono ustalania efektu zachęty, który jest jednym z warunków uzyskania dofinansowania do pensji pracownika z dysfunkcją zdrowotną. Aby je otrzymać, przedsiębiorca musi wykazać, że nastąpił u niego wzrost zatrudnienia ogółem. Dotychczasowe stanowisko UOKiK w tej sprawie z 5 czerwca 2009 r. wskazywało, że od początku 2009 r. niemożliwe jest ustalenie efektu zachęty i otrzymywanie przez firmę dofinansowania do wynagrodzenia na starego pracownika. Pod tym pojęciem rozumiana jest osoba, która nawiązywała stosunek pracy jako zdrowa, a orzeczenie o niepełnosprawności otrzymała w trakcie zatrudnienia.

Urząd wyjaśniał wtedy, że taki pracownik, przechodząc do grupy podwładnych z uszczerbkiem na zdrowiu, zwiększa ich liczbę w warunkach, gdy ogólna liczba zatrudnionych nie ulega zmianie. Podstawę wydanego wówczas przez UOKiK stanowiska stanowiło rozporządzenie Komisji Europejskiej (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (Dz. Urz. UE L 214).


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane