statystyki

Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców na nowym druku

autor: Michalina Topolewska19.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 19.06.2015, 07:27
niepełnosprawni, praca, pracownik, wózek inwalidzki

Niepełnosprawni przedsiębiorcy będą rozliczać składki na nowym drukuźródło: ShutterStock

Prowadzący działalność gospodarczą, którzy chcą otrzymać zwrot należności na ubezpieczenia społeczne, będą od października korzystać ze zmienionego formularza Wn-U-G.

Jego modyfikację przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 690). Zawarte w nim rozwiązania wymagają dostosowania do zmian, jakie od 1 października zostaną wprowadzone do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Dotyczą one osób, które prowadzą działalność gospodarczą i ubiegają się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Obecnie nawet jeden lub dwa dni opóźnienia w opłaceniu należności do ZUS pozbawia ich możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy. Natomiast od października składki będą mogły być wniesione maksymalnie 14 dni później, niż wynika to z terminów określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Kwestia ta będzie więc uwzględniona na druku Wn-U-G, który jest składany do PFRON.

Ta sama zasada ma obowiązywać również w przypadku rolników niepełnosprawnych oraz takich, którzy opłacają składki do KRUS za domowników z uszczerbkiem na zdrowiu. Aby otrzymać refundację z funduszu, korzystają z druku Wn-U-A. On też zostanie zmieniony. Dodatkowo, aby ujednolić termin składania wszystkich wniosków o refundację, w projekcie znalazł się zapis, zgodnie z którym rolnicy mają na to czas do ostatniego dnia miesiąca, następującego po tym, w którym upłynął termin wniesienia należności za dany kwartał.

Ponadto wraz z pierwszym wnioskiem Wn-U-G oraz Wn-U-A konieczne będzie złożenie kopii aktualnego dokumentu potwierdzającego PESEL, co ma pomóc w weryfikacji danych podanych we wspomnianych drukach.

– Projekt wskazuje też, że osoby, które będą składać korekty formularzy złożonych, począwszy od stycznia 2009 r., powinny wykorzystywać do tego celu nowe wzory wniosków – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. 


Pozostało 10% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • dziadek(2015-06-19 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    taaaaaa
    Polska rzeczywistość: PJN = Papier Jest Najważniejszy
    formularze, formularze ... formularze, a gdzie miejsce na myślenie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane