statystyki

Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców na nowym druku

autor: Michalina Topolewska19.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 19.06.2015, 07:27
niepełnosprawni, praca, pracownik, wózek inwalidzki

Niepełnosprawni przedsiębiorcy będą rozliczać składki na nowym drukuźródło: ShutterStock

Prowadzący działalność gospodarczą, którzy chcą otrzymać zwrot należności na ubezpieczenia społeczne, będą od października korzystać ze zmienionego formularza Wn-U-G.

Jego modyfikację przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 690). Zawarte w nim rozwiązania wymagają dostosowania do zmian, jakie od 1 października zostaną wprowadzone do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Dotyczą one osób, które prowadzą działalność gospodarczą i ubiegają się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Obecnie nawet jeden lub dwa dni opóźnienia w opłaceniu należności do ZUS pozbawia ich możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy. Natomiast od października składki będą mogły być wniesione maksymalnie 14 dni później, niż wynika to z terminów określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Kwestia ta będzie więc uwzględniona na druku Wn-U-G, który jest składany do PFRON.

Ta sama zasada ma obowiązywać również w przypadku rolników niepełnosprawnych oraz takich, którzy opłacają składki do KRUS za domowników z uszczerbkiem na zdrowiu. Aby otrzymać refundację z funduszu, korzystają z druku Wn-U-A. On też zostanie zmieniony. Dodatkowo, aby ujednolić termin składania wszystkich wniosków o refundację, w projekcie znalazł się zapis, zgodnie z którym rolnicy mają na to czas do ostatniego dnia miesiąca, następującego po tym, w którym upłynął termin wniesienia należności za dany kwartał.

Ponadto wraz z pierwszym wnioskiem Wn-U-G oraz Wn-U-A konieczne będzie złożenie kopii aktualnego dokumentu potwierdzającego PESEL, co ma pomóc w weryfikacji danych podanych we wspomnianych drukach.

– Projekt wskazuje też, że osoby, które będą składać korekty formularzy złożonych, począwszy od stycznia 2009 r., powinny wykorzystywać do tego celu nowe wzory wniosków – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. 


Pozostało jeszcze 10% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • dziadek(2015-06-19 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    taaaaaa
    Polska rzeczywistość: PJN = Papier Jest Najważniejszy
    formularze, formularze ... formularze, a gdzie miejsce na myślenie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane