statystyki

Nie będzie utraty zasiłku na dzieci mimo wyższego dochodu

autor: Michalina Topolewska18.05.2015, 07:31; Aktualizacja: 18.05.2015, 09:37

Niewielkie przekroczenie kryterium dochodowego nie będzie od 2016 r. pozbawiać świadczeń rodzinnych. Gminy będą je jednak wypłacać w niższej kwocie.

Nowy sposób ustalania wysokości pomocy finansowej na dzieci wprowadza ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą poparli wszyscy posłowie. Przewidziany w niej mechanizm będzie dotyczył tych osób, które przekraczają kryterium dochodowe uprawniające do zasiłków. Obecnie wynosi ono 574 zł lub 664 zł, gdy w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Osoby osiągające wyższy dochód – nawet o kilka złotych – otrzymują decyzje odmawiające wsparcia. Tracą je również w przypadku, gdy zmiana ich sytuacji finansowej nastąpi już w trakcie ich otrzymywania.

Dzięki przyjęciu ustawy świadczenia nie będą automatycznie odbierane, ale obniżane o kwotę, o jaką przekroczone zostanie kryterium. Aby obliczyć ich wysokość, gmina będzie musiała tak jak do tej pory ustalić wysokość dochodu rodziny oraz obliczyć łączną sumę zasiłków i dodatków (na wszystkie dzieci), o jakie stara się rodzic. Ich kwota zostanie obniżona właśnie o tyle, o ile dochód przewyższył ustawowy próg. Jednak świadczenie nie zostanie w ogóle wypłacone, gdyby okazało się, że wynosiłoby ono mniej niż 20 zł.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane