statystyki

Nie będzie utraty zasiłku na dzieci mimo wyższego dochodu

autor: Michalina Topolewska18.05.2015, 07:31; Aktualizacja: 18.05.2015, 09:37

Niewielkie przekroczenie kryterium dochodowego nie będzie od 2016 r. pozbawiać świadczeń rodzinnych. Gminy będą je jednak wypłacać w niższej kwocie.

Nowy sposób ustalania wysokości pomocy finansowej na dzieci wprowadza ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą poparli wszyscy posłowie. Przewidziany w niej mechanizm będzie dotyczył tych osób, które przekraczają kryterium dochodowe uprawniające do zasiłków. Obecnie wynosi ono 574 zł lub 664 zł, gdy w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Osoby osiągające wyższy dochód – nawet o kilka złotych – otrzymują decyzje odmawiające wsparcia. Tracą je również w przypadku, gdy zmiana ich sytuacji finansowej nastąpi już w trakcie ich otrzymywania.

Dzięki przyjęciu ustawy świadczenia nie będą automatycznie odbierane, ale obniżane o kwotę, o jaką przekroczone zostanie kryterium. Aby obliczyć ich wysokość, gmina będzie musiała tak jak do tej pory ustalić wysokość dochodu rodziny oraz obliczyć łączną sumę zasiłków i dodatków (na wszystkie dzieci), o jakie stara się rodzic. Ich kwota zostanie obniżona właśnie o tyle, o ile dochód przewyższył ustawowy próg. Jednak świadczenie nie zostanie w ogóle wypłacone, gdyby okazało się, że wynosiłoby ono mniej niż 20 zł.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane