statystyki

Nowe świadczenie po urodzeniu dziecka: Gminy wypłacą 1 tys. zł osobom bez prawa do zasiłku macierzyńskiego

autor: Michalina Topolewska15.05.2015, 07:40; Aktualizacja: 15.05.2015, 08:47
Świadczenie rodzicielskie ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Świadczenie rodzicielskie ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

Gminy będą wypłacać pomoc finansową dla rodziców, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie ma wynosić 1 tys. zł miesięczne i będzie przysługiwać przez rok.

O jego wprowadzeniu dyskutowali wczoraj posłowie, w trakcie pierwszego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Nowa forma wsparcia jest skierowana do matek bezrobotnych, studiujących lub zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (jeżeli nie są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym), które po urodzeniu dziecka nie mają prawa do zasiłku wypłacanego przez ZUS.

Z związku z tym, że świadczenie rodzicielskie ma być jego odpowiednikiem, przewiduje zbliżone zasady jego pobierania. To oznacza, że będzie przysługiwać przez 52 tygodnie od urodzenia dziecka, z możliwością wydłużenia w przypadku przyjścia na świat większej liczby potomków. Z kolei, gdy matka wykorzysta świadczenie przez co najmniej 14 tygodni, jego dalsze pobieranie będzie mógł przejąć ojciec. Pomoc finansowa będzie mu przysługiwała również w przypadku jej śmierci lub porzucenia potomka. Ponadto do świadczenia będą miały prawo osoby, które adoptują lub obejmą opieką małoletniego. Jego uzyskanie będzie niezależne od kryterium dochodowego.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane