statystyki

Męcina: Bezrobotni potrzebują indywidualnego podejścia

autor: Karolina Topolska21.04.2015, 07:43; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:08
Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej

Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznejźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Agencje zatrudnienia są zobowiązane do utworzenia centrów aktywizacji na terenie każdego powiatu, z którego będą pochodzili ich podopieczni - uważa Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Od kilku miesięcy w wojewódzkich urzędach pracy (WUP) są realizowane przetargi mające na celu wyłonienie agencji zatrudnienia, którym zostaną zlecone usługi aktywizacji bezrobotnych. Czy resort określił, jakie powinny być kryteria wyboru, i czy WUP z nich skorzystały?

Przygotowaliśmy rekomendacje, w których znalazły się zalecenia odnośnie do sposobu wyboru agencji i standardu usługi. Postawiliśmy na doświadczenie w zakresie aktywizacji bezrobotnych, ale też promowaliśmy dobre koncepcje współpracy z pracodawcami – nie tylko na etapie poszukiwania zatrudnienia dla bezrobotnego, lecz także jego trwania. Uznaliśmy, że ważna jest sama koncepcja aktywizacji, w tym wysokie standardy ośrodków obsługujących bezrobotnych i kompetencje doradców. Najistotniejsza w takim przypadku powinna być więc jakość oferty, w związku z czym cena powinna decydować tylko w 20 proc. o ocenie oferty danej agencji. Niestety, nie wszystkie urzędy wprowadziły jednolite kryteria, co oznacza, że jeszcze jesteśmy na etapie poszukiwania optymalnego, spójnego dla całego kraju modelu.

Ile WUP zakończyło już procedury przetargowe i wybrało agencję, która zajmie się bezrobotnymi w ich regionie?

Zdecydowana większość, obecnie spośród 16 województw operatora tego zadania wybrało już 12 regionów. Dwa przetargi trwają, a w dwóch województwach będą one ponownie przeprowadzone.

Jakie wymagania były stawiane agencjom zatrudnienia?


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane