statystyki

Dieta szkoleniowa nie zawsze do podstawy wymiaru składek

autor: Aldona Salamon19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:10

Problem: Zatrudnieni w naszej spółce pracownicy podnoszący kwalifikacje zawodowe mają z tego tytułu wypłacane diety oraz pokrywane inne koszty odbywanych podróży na szkolenia, jeżeli odbywają się one w innej miejscowości niż zakład pracy. Pracodawca stosuje przy tym zasady obowiązujące przy ustalaniu należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. W marcu tego roku jeden z pracowników działu podatkowego, wykonujący na co dzień swoje obowiązki w siedzibie spółki w Poznaniu, z inicjatywy pracodawcy uczestniczył w dwudniowym szkoleniu podatkowym, które odbyło się w Warszawie. Pracodawca pokrył koszty uczestnictwa, zakwaterowania oraz przejazdu na szkolenie, a ponadto wypłacił pracownikowi dietę w wysokości 60 zł (organizator szkolenia nie zapewniał wyżywienia, pracownik nie miał też zapewnionego śniadania w hotelu, w którym nocował). Czy od wartości wypłaconej diety powinniśmy naliczyć podatek i składki ZUS?

ROZWIĄZANIE

Kwestia opodatkowania i ozusowania wypłaconej diety z tytułu podróży odbytej na szkolenie zależy od tego, czy świadczenie to pracodawca przyznał pracownikowi na podstawie art. 103[3] kodeksu pracy. Jeżeli pracownik otrzymał je na zasadach określonych w tym przepisie, to nie należy od jego wartości naliczać ani składek, ani podatku.

Z inicjatywy lub za zgodą

Od lipca 2010 r. kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników są przedmiotem regulacji kodeksu pracy. Na jego podstawie podnoszenie kwalifikacji zawodowych oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 par. 1 k.p.). Regulacje te mają zastosowanie przede wszystkim do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach pracy obecnie wykonywanej przez pracownika, ale także w przypadku, gdy pracodawca planuje awansować pracownika albo zamierza zaproponować mu inne warunki pracy. Kiedy pracownik się szkoli, przysługują mu świadczenia obligatoryjne, do których należą:

●zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia oraz

●płatny urlop szkoleniowy.

Oprócz nich pracodawca może przyznać świadczenia fakultatywne, w szczególności opłacić kształcenie, przejazd, podręczniki czy zakwaterowanie (art. 1033 k.p.). Możliwe jest zatem udzielenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych bez pokrywania kosztów kształcenia albo z ich opłacaniem w całości lub w części. Co istotne, katalog świadczeń fakultatywnych zawarty w kodeksie pracy ma charakter otwarty. Oznacza to, że pracodawca może sfinansować także inne niż wymienione w tych przepisach koszty związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, w tym może np. pokryć koszty wyżywienia albo wypłacić umówioną kwotę tytułem pokrycia zwiększonych kosztów wyżywienia, w sytuacji gdy podnoszenie kwalifikacji wiąże się z podróżą pracownika do innej miejscowości. Z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe pracodawca powinien zawrzeć pisemną umowę w której dokładnie określa rodzaj i zakres dodatkowych świadczeń, jakie przyznaje pracownikowi w związku z jego dokształcaniem się. Nie ma zatem przeszkód, aby w takiej umowie wskazano, że pracownikowi odbywającemu podróż na szkolenie przysługuje np. dieta w określonej wysokości przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w związku z podróżą na szkolenie. Zawarcie umowy nie jest jednak konieczne w przypadku, gdy pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 1034 k.p.).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane