statystyki

Zmiany w przepisach UE mogą zagrozić swobodzie delegowania pracowników

autor: KTop10.09.2015, 11:11; Aktualizacja: 10.09.2015, 11:53
pracownik, praca, lenistwo

Zdaniem ekspertów działania unijne mają na celu ograniczenie konkurencjiźródło: ShutterStock

Problem: W czerwcu siedmiu ministrów pracy – z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Holandii i ze Szwecji – wystosowało list do Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, wzywając w nim do istotnych zmian w delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej. Realizacja ich postulatów skutkowałaby zaostrzeniem warunków delegowania. W odpowiedzi na to wystąpienie stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy (IMP), jedna z najbardziej prężnych polskich organizacji zabiegających o utrzymanie swobody delegowania pracowników, przesłała do ministra pracy własny list, w którym wskazuje, że zmiany, o które wnioskują ministrowie, mogą doprowadzić do zablokowania tej swobody. Zdaniem IMP Polska jako największy eksporter usług w Unii Europejskiej powinna zbudować koalicję państw przychylnych obecnemu modelowi delegowania i wraz z nimi skierować wystąpienie do Komisji Europejskiej, które stanowiłoby przeciwwagę dla wystąpienia siedmiu ministrów. W ich ocenie jest to konieczne tym bardziej, że KE podjęła obecnie prace nad pakietem mobilności, w ramach którego jest planowane przeprowadzenie rewizji przepisów regulujących zasady delegowania (dyrektywy podstawowej nr 96/71/WE z 16 grudnia 1996 r.; Dz.Urz. UE z 1996 r. L 18, s. 1).

Moment, w którym zabierają głos państwa unijne, jest znamienny również z innego powodu. Obecnie – od 15 lipca do 7 października 2015 r. – trwają zorganizowane przez Komisję Europejską konsultacje społeczne dotyczące zmiany unijnych regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych. Chodzi o rozporządzenia nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE z 2004 r. L 166, s. 1) oraz nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania powyższego rozporządzenia (Dz.Urz. UE z 2009 r. L 284, s. 1). Przedmiotem konsultacji, a następnie zmian w przepisach, mają być świadczenia rodzinne oraz zasiłki dla bezrobotnych, a także ubezpieczenia społeczne pracowników delegowanych. Udział w konsultacjach zapowiedziały IMP oraz Sekcja Agencji Opieki Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, a także Polska Izba Handlu i Polskie Forum HR.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane