statystyki

Świadczenie rehabilitacyjne czy renta

autor: Ryszard Sadlik19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:06

Decyzja, z jakiego tytułu chory otrzyma pieniądze, nie należy do niego. Zależy od rokowań poprawy stanu zdrowia i możliwości odzyskania zdolności do pracy.

Jeśli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, lecz dalsze leczenie rokuje jej odzyskanie, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne. Gdyby jednak okazało się, że nie ma rokowań na odzyskanie tej zdolności, to może uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy, o ile spełnia pozostałe warunki konieczne do jej przyznania.

Ubezpieczony, którego choroba się przedłuża, musi się liczyć z tym, że wyczerpie maksymalny okres pobierania zasiłku, zanim wyzdrowieje i będzie mógł wrócić do pracy. W przypadkach przewlekłej niezdolności do pracy z powodu choroby i jednocześnie pomyślnych rokowań co do jej odzyskania możliwe jest uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego - zgodnie z art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Celem tego świadczenia jest umożliwienie osobie niezdolnej do pracy kontynuowania leczenia lub rehabilitacji w sytuacji, gdy okres zasiłku chorobowego jest zbyt krótki do odzyskania zdrowia. W tej sytuacji lekarz orzecznik ZUS musi jednak stwierdzić, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności.

Oceni lekarz orzecznik

Świadczenie to przysługuje także ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłków chorobowych ubiegał się wprawdzie o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale lekarz orzecznik uznał, że możliwe jest odzyskanie zdolności do pracy i w związku z tym wskazane dla niego będzie świadczenie rehabilitacyjne, a nie renta. Zgodnie bowiem z par. 7 ust. 1 rozporządzenia ministra polityki społecznej w sprawie orzekania o niezdolności do pracy z 14 grudnia 2004 r. lekarz orzecznik może orzec o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spełnia warunki wymagane do jego uzyskania.

Może je otrzymać nie tylko pracownik, ale również zleceniobiorca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, jeżeli podlegali ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie jest przyznawane na okres niezbędny do odzyskania zdolności do pracy – nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Nie można natomiast go uzyskać na okres dłuższy niż rok.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane