statystyki

Niepełnosprawni: Lokale wyborcze są pełne barier

autor: Karolina Topolska13.08.2014, 07:03; Aktualizacja: 13.08.2014, 09:10
Najczęstrze uchybienia w dostosowaniu lokali wyborczych do potrzeb niepełnosprawnych

Najczęstrze uchybienia w dostosowaniu lokali wyborczych do potrzeb niepełnosprawnychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aż 72 proc. z tych, które są oznaczone jako dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w rzeczywistości nie spełnia wymogów

Takie wnioski płyną z raportu biura rzecznika praw obywatelskich. Jego pracownicy bezpośrednio przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego skontrolowali 158 lokali wyborczych posiadających status dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Wizytacje odbyły się w 23 miejscowościach, m.in. Warszawie, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Zabrzu i Giżycku. W aż 113 spośród tych lokali znaleziono uchybienia.

Konieczność dostosowania miejsc, w których odbywa się głosowanie, pod względem technicznym do potrzeb osób z dysfunkcjami wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z 29 lipca 2011 r. w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych (Dz.U. nr 158, poz. 938). Przepisy nakazują lokalizowanie ich na parterze i zapewnienie urządzeń umożliwiających dotarcie do nich np. podjazdów. Konieczne jest też m.in. przystosowanie szerokości drzwi wejściowych, wysokości urny wyborczej czy oznaczenie krawędzi schodów i szklanych przegród w lokalu.

Stwierdzone przez RPO uchybienia w większości nie wykazały poważnych barier architektonicznych w samych budynkach. Gorzej było natomiast, jeśli chodzi o organizację lokalu wyborczego: przygotowanie pomieszczeń zapewniających tajność głosowania (w tym ich oświetlenia) czy oznakowania ryzykownych miejsc. W trakcie kontroli stwierdzono także, że wielu członków komisji nie zna przepisów dotyczących dostosowania lokali do potrzeb niepełnosprawnych.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • niepełnosprawny(2014-08-13 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    a kogo to obchodzi? mnie jako osobę niepełnosprawną interesują dużo ważniejsze rzeczy jak np. dofinansowanie do zakupu wózka czy podnośnika na co czeka się latami. Jeśli RPO zajmuje się takimi pierdołami to niepełnosprawni mają przechlapane. A może RPO zajmie się zasiłkiem 153 zł, który od lat nie był podnoszony.

    Ci co protestowali pod Sejmem walczyli o godne życie, a nie dostosowanie lokali. Niech RPO zajmie się tymi problemami, a nie tzw. d..pą Maryni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane