statystyki

Samorząd ma prawo wypłacić wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego

autor: Tomasz Zalewski23.06.2014, 07:30; Aktualizacja: 23.06.2014, 09:32
Rodzina

Rodzinaźródło: ShutterStock

Osoba przybywająca na urlopie wychowawczym może liczyć tylko na jeden dodatek do zasiłku rodzinnego, nawet wówczas gdy zajmuje się bliźniętami. Przy czym gminy mogą wypłacać wyższe świadczenia od ustawowego, ale muszą je sfinansować z własnego budżetu – uważa resort pracy.

Z informacji, które dotarły do posłanki Krystyna Sibińskiej (PO), wynika, że część ośrodków pomocy społecznej wypłaca opiekunom przebywającym na urlopie wychowawczym tylko jeden dodatek do zasiłku rodzinnego nawet przy opiece nad bliźniakami, inne natomiast wypłacają go za każde dziecko. Jej zdaniem przyczyną są nieprecyzyjne zapisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1456). W efekcie parlamentarzystka wystąpiła do ministra pracy z interpelacją, w której zapytała, czy prowadzone są prace mające na celu ujednolicenie przepisów dotyczących przyznawania dodatków.

W odpowiedzi Elżbieta Seredyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wyjaśnia, że istotą dodatku jest częściowe zrekompensowanie rodzicowi utraty wynagrodzenia w związku z korzystaniem z bezpłatnego urlopu wychowawczego. „Zgodnie z art. 186 kodeksu pracy, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługuje jeden urlop wychowawczy i z tytułu przebywania na tym urlopie wychowawczym wypłacany jest przedmiotowy dodatek, a nie z tytułu urodzenia dziecka czy też wychowywania większej liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu” – wyjaśnia Elżbieta Seredyn.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane