statystyki

Niejasne przepisy o funduszu rehabilitacji

autor: Michalina Topolewska09.04.2020, 09:05; Aktualizacja: 09.04.2020, 09:05
Wreszcie firmy zastanawiają się, czy pieniądze funduszu wydane na któreś z trzech celów wymienionych w art. 68gd będą traktowane jako pomoc de minimis, a jeśli tak, to które, oraz do kogo mają występować o wydanie zaświadczenia o uznanie wydatku za pomoc de minimis.

Wreszcie firmy zastanawiają się, czy pieniądze funduszu wydane na któreś z trzech celów wymienionych w art. 68gd będą traktowane jako pomoc de minimis, a jeśli tak, to które, oraz do kogo mają występować o wydanie zaświadczenia o uznanie wydatku za pomoc de minimis.źródło: ShutterStock

Możliwość wykorzystania pieniędzy z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) na ratowanie miejsc pracy może okazać się martwym przepisem. Jego stosowanie budzi bowiem wiele wątpliwości i pytań wśród pracodawców, na które brak jest odpowiedzi.

Chodzi o art. 68gd, dodany do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.) na mocy ustawy o tarczy antykryzysowej. Zgodnie z nim firma mająca ZFRON może wykorzystać do 20 proc. jego środków na: utrzymanie zagrożonych likwidacją miejsc pracy osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, na wynagrodzenia lub pomoc bytową, a także na inne wydatki niezbędne do zachowania ciągłości działalności i zatrudnienia oraz rehabilitacji podwładnych. Środki funduszu można przeznaczać na wspomniane cele od 8 marca br. do upłynięcia sześciu miesięcy od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii, pod warunkiem że pracodawca uzyska na to zgodę Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Musi o nią wystąpić nie później niż do ostatniego dnia piątego miesiąca po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Problem w tym, że art. 68gd jest bardzo ogólnikowy i budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. Kwestia ich wyjaśnienia jest o tyle istotna, że złe wydatkowanie pieniędzy będzie skutkować koniecznością ich zwrotu na konto ZFRON oraz zapłacenia kary finansowej do PFRON. I tak na przykład nie wiadomo, jak ma wyglądać procedura uzyskiwania zgody ze strony funduszu, czy potrzebne będą do tego wniosek i dodatkowe dokumenty oraz jakie będą kryteria rozpatrywania wniosków.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane