statystyki

Konieczne zmiany w egzekucji należności do ZUS

autor: Paulina Szewioła09.01.2020, 19:00; Aktualizacja: 04.03.2020, 14:36
Rzecznik MSP popiera ten kierunek zarówno na gruncie procedury podatkowej, jak i ubezpieczeniowej.

Rzecznik MSP popiera ten kierunek zarówno na gruncie procedury podatkowej, jak i ubezpieczeniowej.źródło: ShutterStock

Przepis stanowiący, że należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, które są zabezpieczone hipoteką lub zastawem, nie przedawniają się, budzi wątpliwości rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że co do zasady należności z tytułu składek przedawniają się po upływie pięciu lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. Jednak zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.) nie ulegają przedawnieniu należności z tytułu składek zabezpieczone hipoteką lub zastawem. Po upływie terminu przedawnienia mogą być one egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.

>>>>>>Więcej o zmianach w przepisach 2019/2020>>>>>

Przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się obecnie postępowanie (sygn. akt P 2/18) w związku z pytaniem prawnym Sądu Okręgowego w Gliwicach, czy art. 24 ust. 5 ustawy systemowej jest zgodny z konstytucją.

Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców również wpływają sygnały od przedsiębiorców wskazujących na nieproporcjonalny i naruszający zasadę równego traktowania charakter wspomnianej regulacji. Ponieważ rzecznik nie ma delegacji ustawowej do przystępowania do spraw w TK, przedstawił on swoje stanowisko ministrowi rodziny, pracy i polityki społecznej, wskazując na dostrzeżone bariery i utrudnienia w zakresie wykonywania działalności gospodarczej związane z jej funkcjonowaniem.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • wszytsko(2020-01-09 21:17) Zgłoś naruszenie 01

    Nigdy nie zapłaciłem na to gow... ani grosza i zawsze bedę dążył aby dalej nie płacić.. Ten system jest nadal wirtualnie oszukańczy jak Donald Tusk z mafia POlitycznych cwaniaków którzy się do tego żłoba od czasu do czasu dorywaja i mówią -My bierzemy frajerzy waszą kasę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane