statystyki

Konieczne zmiany w egzekucji należności do ZUS

autor: Paulina Szewioła09.01.2020, 19:00; Aktualizacja: 04.03.2020, 14:36
Rzecznik MSP popiera ten kierunek zarówno na gruncie procedury podatkowej, jak i ubezpieczeniowej.

Rzecznik MSP popiera ten kierunek zarówno na gruncie procedury podatkowej, jak i ubezpieczeniowej.źródło: ShutterStock

Przepis stanowiący, że należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, które są zabezpieczone hipoteką lub zastawem, nie przedawniają się, budzi wątpliwości rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że co do zasady należności z tytułu składek przedawniają się po upływie pięciu lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. Jednak zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.) nie ulegają przedawnieniu należności z tytułu składek zabezpieczone hipoteką lub zastawem. Po upływie terminu przedawnienia mogą być one egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.

>>>>>>Więcej o zmianach w przepisach 2019/2020>>>>>

Przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się obecnie postępowanie (sygn. akt P 2/18) w związku z pytaniem prawnym Sądu Okręgowego w Gliwicach, czy art. 24 ust. 5 ustawy systemowej jest zgodny z konstytucją.

Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców również wpływają sygnały od przedsiębiorców wskazujących na nieproporcjonalny i naruszający zasadę równego traktowania charakter wspomnianej regulacji. Ponieważ rzecznik nie ma delegacji ustawowej do przystępowania do spraw w TK, przedstawił on swoje stanowisko ministrowi rodziny, pracy i polityki społecznej, wskazując na dostrzeżone bariery i utrudnienia w zakresie wykonywania działalności gospodarczej związane z jej funkcjonowaniem.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • wszytsko(2020-01-09 21:17) Zgłoś naruszenie 01

    Nigdy nie zapłaciłem na to gow... ani grosza i zawsze bedę dążył aby dalej nie płacić.. Ten system jest nadal wirtualnie oszukańczy jak Donald Tusk z mafia POlitycznych cwaniaków którzy się do tego żłoba od czasu do czasu dorywaja i mówią -My bierzemy frajerzy waszą kasę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane