Przejście zakładu pracy może wymusić zmianę postaci prowadzonej dokumentacji pracowniczej

autor: Łukasz Prasołek28.11.2019, 10:20; Aktualizacja: 28.11.2019, 10:24
RPiPS w stanowisku z 5 listopada 2019 r. zwraca jednak uwagę, że dokumentacja nie może być prowadzona do pewnej daty w jednej postaci, a później w innej postaci, gdyż musi spełniać wymagania m.in. integralności.

RPiPS w stanowisku z 5 listopada 2019 r. zwraca jednak uwagę, że dokumentacja nie może być prowadzona do pewnej daty w jednej postaci, a później w innej postaci, gdyż musi spełniać wymagania m.in. integralności.źródło: ShutterStock

Tę, która dotyczy przejętych pracowników, można prowadzić w innej formie niż tę, która odnosi się do osób dotychczas zatrudnionych u pracodawcy przejmującego. Jednak dokumenty danego rodzaju dotyczące jednej osoby nie mogą mieć jednej postaci do dnia transferu, a innej po tej dacie.

Po dyskusji trwającej kilka miesięcy ostatecznie przyjęto zasadę jednej postaci dla jednego rodzaju dokumentacji pracowniczej – przy czym dotyczy to także jednego pracownika, a nie całości załogi pracodawcy. Zatem może być tak, że np. dokumentacja urlopów wypoczynkowych dla pracowników biurowych będzie elektroniczna, a dla pracowników produkcyjnych, którzy nie mają dostępu do komputerów i nie mają udostępnionych pulpitów pracowniczych – papierowa. Jednak w ramach jednego rodzaju dokumentacji bezwzględnie już obowiązuje zasada, że wszystkie rodzaje dokumentów muszą mieć taką samą formę.

Reguły te komplikują się w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 23 1 kodeksu pracy. Przepisy rozporządzenia z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. poz. 2369) nie wskazują bowiem precyzyjnie obowiązków pracodawcy przejmującego.

Nie ulega jednak wątpliwości, że w efekcie przejścia zakładu pracy w trybie art. 23 1 k.p. pracodawca przejmujący wstępuje w prawa i obowiązki swojego poprzednika i kontynuuje prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Wskazuje na to pośrednio również par. 7 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy pracodawca przekazuje mu całość dokumentacji pracowniczej przejmowanych osób. Przepis ten nie rozstrzyga jednak, jak taka dokumentacja ma być dalej prowadzona.

W tym zakresie pomocne jest stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydane dla DGP, w którym resort przyjął, że dany rodzaj dokumentacji musi mieć jedną postać, ale dotyczy to konkretnego pracownika. Zatem może być tak, że dokumentacja osób przejętych będzie prowadzona w innej postaci niż dokumentacja dotychczasowych pracowników pracodawcy przejmującego.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane