statystyki

Za bezmyślność pracownika odpowiada także szef

autor: Michał Culepa17.10.2019, 10:08; Aktualizacja: 17.10.2019, 10:08
praca pracownik budowa

Pracodawca jest odpowiedzialny za to, co dzieje się w jego zakładzie. Dlatego z odpowiedzialności za szkody, które pracownik poniósł w wyniku wypadku przy pracy, nie zwalnia go fakt, że sam poszkodowany przyczynił się do tego zdarzenia.źródło: ShutterStock

Pracodawca jest odpowiedzialny za to, co dzieje się w jego zakładzie. Dlatego z odpowiedzialności za szkody, które pracownik poniósł w wyniku wypadku przy pracy, nie zwalnia go fakt, że sam poszkodowany przyczynił się do tego zdarzenia.

Jarosław B. był zatrudniony w firmie wykonującej prace na budowach. Na jednej z nich pracownicy otrzymali polecenie przeniesienia palety bloczków silikatowych na górne piętro budowanego domu. Jeden z pracowników zorientował się, że na placu budowy pozostawiono koparkę, której operator zapomniał zamknąć i zabezpieczyć. Ponieważ potrafił obsługiwać taki sprzęt, on, Jarosław B. i jeszcze jeden pracownik wpadli na pomysł „ułatwienia” sobie pracy. Postanowili, że całą paletę bloczków włożą na łyżkę koparki i podniosą je na wysokość piętra. Żeby było szybciej, Jarosław B. i drugi pracownik położyli pod paletę deskę, na której stanęli. Realizacja tego dość oryginalnego pomysłu zakończyła się tragicznie. Paleta w trakcie podnoszenia zsunęła się z wysokości blisko trzech metrów na ziemię, obaj pracownicy spadli, a Jarosława B. przygniotły osuwające się z koparki bloczki. Ciężko rannego pracownika z trudem odratowano, przeszedł wiele operacji, jest osobą niepełnosprawną.

Jarosław B. pozwał swojego pracodawcę, żądając odszkodowania, zadośćuczynienia i renty. Samo zadośćuczynienie za utratę zdrowia miało wynosić ponad 600 tys. zł. Jako współpozwany wystąpił także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), do którego pierwotnie skierowane były te roszczenia, gdyż – jak wskazywał poszkodowany pracownik – wypadek przy pracy (za który zdarzenie zostało prawomocnie uznane) miał miejsce przy użyciu pojazdu – koparki. Właściciel firmy nie dysponował zaś obowiązkowym ubezpieczeniem OC na ten sprzęt.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ech(2019-10-17 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli wniosek jeden: w tym chorym kraju najlepiej nie mieć pracowników, skoro firma odpowiada za to, że pracownik złamał wszelkie zasady BHP.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane