Nie każda praca w szczególnych warunkach wykazywana w ZUS RIA

autor: Jan Witkowski29.08.2019, 10:11; Aktualizacja: 29.08.2019, 10:13
Płatnik, który zatrudniał wykonujące ją osoby, musi poinformować o tym ZUS, by skrócić okres przechowywania akt. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy były pracownik otrzymał z tego tytułu emeryturę wcześniejszą lub pomostową.

Płatnik, który zatrudniał wykonujące ją osoby, musi poinformować o tym ZUS, by skrócić okres przechowywania akt. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy były pracownik otrzymał z tego tytułu emeryturę wcześniejszą lub pomostową.źródło: ShutterStock

Płatnik, który zatrudniał wykonujące ją osoby, musi poinformować o tym ZUS, by skrócić okres przechowywania akt. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy były pracownik otrzymał z tego tytułu emeryturę wcześniejszą lub pomostową.

Wypełniając formularz ZUS RIA, płatnicy składek przekazują zestaw danych niezbędnych do ustalenia przez ZUS prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Są to m.in. dane dotyczące wykonywania prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Pracodawca, który zatrudniał w latach 1999‒2018 pracownika w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i przekazuje za niego raport informacyjny ZUS RIA, oprócz wypełnienia bloków I‒IV tego formularza (w których podaje własne dane indentyfikacyjne oraz organizacyjne, dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej oraz dane dotyczące rozwiązania lub wygaśnięcia jej ostatniego stosunku pracy) oraz ewentualnie bloków V‒VII (w których głównie wykazuje przychód wypłacony pracownikowi w danym roku kalendarzowym za poprzednie lata), zobowiązany jest wypełnić bloki X‒XI dotyczące wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w/o szczególnym charakterze.

Obowiązku takiego pracodawca nie ma tylko wtedy, gdy uzyska na piśmie od pracownika informację o ustaleniu prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie art. 32, art. 33 lub art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (nie wypełnia wówczas bloku X) lub prawa do emerytury pomostowej (nie wypełnia wówczas bloku XI).

Praca w szczególnych warunkach, praca w szczególnym charakterze lub praca o szczególnym charakterze uwzględniana jest przy ustalaniu odpowiednio prawa do wcześniejszej emerytury, prawa do rekompensaty lub prawa do emerytury pomostowej wyłącznie wówczas, gdy była wykonywana w ramach stosunku pracy. Oznacza to, że płatnik składek przekazujący formularz ZUS RIA za pracownika, którego zatrudniał przy wspomnianej pracy w ramach umowy-zlecenia (lub innej umowy cywilnoprawnej), nie powinien wykazywać takiej pracy w sporządzanym dokumencie.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane