statystyki

ZUS RIA: Wykazanie przychodu nie takie oczywiste

autor: Jan Witkowski15.03.2019, 16:00
Formularz ZUS RIA zawiera część przeznaczoną na podanie danych niezbędnych do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Formularz ZUS RIA zawiera część przeznaczoną na podanie danych niezbędnych do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.źródło: ShutterStock

Płatnik musi złożyć ten dokument, jeśli chce skrócić okres przechowywania akt pracownika. Musi podać w nim informacje nie tylko o wynagrodzeniu wypłaconym w okresie objętym raportem.

Na mocy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją akta pracowników i zleceniobiorców zgłoszonych do ubezpieczeń po raz pierwszy w latach 1999–2018 mogą być przechowywane przez 10 lat (zamiast dotychczasowych 50). Jest jednak jeden warunek – płatnicy składek przekażą za nich raporty informacyjne ZUS RIA, w których muszą przekazać zestaw danych niezbędnych do ustalenia przez ZUS prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Konieczność wykazania w formularzu ZUS RIA określonych danych dotyczących przychodu wypłaconego pracownikowi lub zleceniobiorcy wynika ze specyfiki ustalania podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych. Podstawa ta stanowi istotny element decydujący o wysokości emerytury, obliczanej według dotychczasowych zasad (głównie dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.) oraz wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane