statystyki

ZUS RIA: Wykazanie przychodu nie takie oczywiste

autor: Jan Witkowski15.03.2019, 16:00
Formularz ZUS RIA zawiera część przeznaczoną na podanie danych niezbędnych do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Formularz ZUS RIA zawiera część przeznaczoną na podanie danych niezbędnych do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.źródło: ShutterStock

Płatnik musi złożyć ten dokument, jeśli chce skrócić okres przechowywania akt pracownika. Musi podać w nim informacje nie tylko o wynagrodzeniu wypłaconym w okresie objętym raportem.

Na mocy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją akta pracowników i zleceniobiorców zgłoszonych do ubezpieczeń po raz pierwszy w latach 1999–2018 mogą być przechowywane przez 10 lat (zamiast dotychczasowych 50). Jest jednak jeden warunek – płatnicy składek przekażą za nich raporty informacyjne ZUS RIA, w których muszą przekazać zestaw danych niezbędnych do ustalenia przez ZUS prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Konieczność wykazania w formularzu ZUS RIA określonych danych dotyczących przychodu wypłaconego pracownikowi lub zleceniobiorcy wynika ze specyfiki ustalania podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych. Podstawa ta stanowi istotny element decydujący o wysokości emerytury, obliczanej według dotychczasowych zasad (głównie dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.) oraz wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane