statystyki

ZUS kwestionuje wysokie wynagrodzenia kobiet. Czy ma do tego prawo?

autor: Ewelina Pietrzak-Wojnicz30.03.2019, 07:30
kobieta-zawody-praca

Żaden przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie daje ZUS wprost uprawnienia do kwestionowania wynagrodzenia ubezpieczonych.źródło: ShutterStock

Organ rentowy często kwestionuje wysoką pensję ciężarnych kobiet, twierdząc, że jest niezgodna z zasadami współżycia społecznego. W sądzie wygrywa jednak znacznie rzadziej.

Spodziewające się dziecka kobiety są często kontrolowane w czasie korzystania ze zwolnień lekarskich w związku z ciążą. Kontrole dotyczą także ustalenia, czy ich zatrudnienie (obecnie rzadziej ‒ prowadzenie działalności gospodarczej) nie jest pozorne albo nie zmierza do obejścia prawa. Wówczas ZUS ustala, czy ciężarna rzeczywiście pracowała u swojego pracodawcy i jej zatrudnienie wypełniało cechy stosunku pracy wskazane w kodeksie pracy lub czy rzeczywiście założyła i prowadziła firmę. Gdy ZUS kwestionuje jedną z tych okoliczności, wydaje decyzję wskazującą, że kontrolowana nie została objęta ubezpieczeniem społecznym z danego tytułu prawnego, co skutkuje niewypłaceniem świadczeń. W sytuacji gdy ZUS nie jest w stanie podważyć zatrudnienia pracownicy, bo z zebranego materiału dowodowego jednoznacznie wynika, że wykonywała ona pracę i nie zawarła umowy w celu obejścia ustawy, organ rentowy powinien umorzyć wszczęte postępowanie i wypłacić zaległe zasiłki. Tak się z reguły dzieje, chyba że kobieta jest np. menedżerem, informatykiem, prawnikiem, inżynierem, lekarzem, programistą, główną księgową, kontrolerem finansowym lub wykonuje inny zawód łączący się z pobieraniem wyższego niż przeciętne wynagrodzenia. Jak wskazuje coraz więcej zgłoszeń, w takich wypadkach kontrola ZUS może zakończyć się stwierdzeniem, że część postanowień umowy, na podstawie której ciężarna jest zgłoszona do ubezpieczeń społecznych, jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. ZUS nie kwestionuje więc umowy o pracę jako stosunku prawnego uprawniającego ciężarną do uzyskania świadczeń, ale wyłącznie jej warunki, tj. wysokość wynagrodzenia.

Jaka podstawa kontroli

Czy ZUS ma do tego prawo? Według zakładu podstawą prawną, która daje mu uprawnienie do takich działań, jest ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), w tym zwłaszcza art. 41 ust. 12 i 13 oraz art. 86 ust. 2. Przepisy te mówią o możliwości zakwestionowania informacji zawartych w imiennym raporcie miesięcznym ubezpieczonego oraz o zakresie kontroli przeprowadzanej przez ZUS. Przy czym należy zwrócić uwagę, że są to ogólne przepisy przewidujące m.in. możliwość sprawdzenia przez ZUS prawidłowości i rzetelności obliczania, potrącania i opłacania składek oraz innych wpłat. Natomiast żaden przepis ustawy systemowej nie zawiera wprost prerogatywy do zmiany wysokości wynagrodzenia ubezpieczonych.

Niemniej jednak organ rentowy, chcąc wykazać, że ustalenie wysokości wynagrodzenia ciężarnych ma na celu wyłącznie uzyskanie wysokiego zasiłku, ucieka się do różnych, często wątpliwych sposobów działania. Jednym z nich było np. porównanie wynagrodzenia radcy prawnego otrzymywanego przez asystentki zatrudnione u tego samego pracodawcy i na tej podstawie uznanie wynagrodzenia radcy prawnego za rażąco wysokie w stosunku do pozostałych pracowników. ZUS czasami nie zwraca uwagi, że w tej samej firmie pracują jeszcze inne osoby na takich samych stanowiskach albo o tożsamych kwalifikacjach, i mimo otrzymywania przez nie zbliżonych lub nawet wyższych niż ciężarna zarobków kwestionuje zasadność przyznania pracownicy w ciąży wynagrodzenia w takiej wysokości.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

 • lora(2019-03-30 10:49) Zgłoś naruszenie 205

  Kontrolowane są głównie umowy z dużym wzrostem wynagrodzeń tuż przed ciążą lub zawierane już w jej trakcie. To się nie bierze z powietrza tylko z tego że wiele osób tak kombinuje.

  Odpowiedz
 • Mis Coralgol(2019-03-30 09:52) Zgłoś naruszenie 89

  No cóz ,prawo wymaga zmiany ,jedna max stawka i równa dla wszystkich o OK.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ?(2019-03-30 12:43) Zgłoś naruszenie 61

  Wystarczy wrócić do przedwojennych przepisów w tej kwestii /tj. z lat 1918-1939/ aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego i chorobowego konieczne było podleganie ubezpiecz. społecznemu przez pół roku /z wyjątkiem wypadkowego/ ale to zmieniono. Kto ma chody ten jest górą, a prawo do kontroli ZUS ma - tylko czy udowodni ominięcie prawa celem wyłudzenia nienależnej wysokości świadczeń?

  Odpowiedz
 • Grands(2019-03-31 12:02) Zgłoś naruszenie 22

  Tylko patrzeć jak ZUS wyposaży się w służby śledcze i tajnych informatorów niezbędnych do inwigilacji "ubezpieczonych" i prawo do stosowania prowokacji ;-) A rządzący twierdzą że nie jest to państwo policyjne :D

  Odpowiedz
 • Kontra(2019-03-30 16:49) Zgłoś naruszenie 25

  A co to ma do rzeczy czy kobieta jest ciężarna czy nie .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • analogowy(2019-04-02 12:08) Zgłoś naruszenie 20

  To zazdrość przemawia przez ZUSnice. Żona miała podobną przeprawę z Urzędem Pracy. Pracowała jako informatyk przez 3 lata na 1/2 etatu. Pańcie w UP stwierdziły że "to trzeba sprawdzić czy zasiłek jej się w ogóle należy" (czy osiągała minimalne wynagrodzenie ...). Po oglądnięciu dokumentów wywaliły oczy że kobieta może na 1/2 zarabiać więcej niż u nich w urzędzie na cały etat ...

  Odpowiedz
 • m(2019-04-08 16:07) Zgłoś naruszenie 00

  wszelkie kontrole w wykonaniu urzedow publicznych to fikcja polegajaca na badaniu tego, o ile i w jakim czasie status badajacego bedzie odbiegal od statusu badanego.nie ,nie i jeszcze raz nie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane