Świadczenia opiekuńcze 2019 [ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY, ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE, SPECJALNY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY]

autor: Bartosz Michalski12.03.2019, 17:12; Aktualizacja: 26.03.2019, 08:46
Świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny i specjalny zasiłek opiekuńczy to świadczenia opiekuńcze wypłacane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Główna różnica polega na ich wysokości oraz kręgu osób uprawnionych.

Świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny i specjalny zasiłek opiekuńczy to świadczenia opiekuńcze wypłacane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Główna różnica polega na ich wysokości oraz kręgu osób uprawnionych.źródło: ShutterStock

Zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy. Czym się różnią? Ko jest uprawniony do ich uzyskania? Ile wynoszą? Wszystko co musisz wiedzieć o świadczeniach opiekuńczych w 2019 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • Kikk(2019-03-12 19:14) Zgłoś naruszenie 61

    Nie wymagamy już ksero dowodów osobistych ani aktów urodzenia dziecka. W przypadku świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna osoby u której niepełnosprawność powstała w wieku powyżej 25 lat gmina wydaje decyzje odmowna jednakze w drodze odwolania do sko organ odwoławczy uchyla decyzję odmowna Wojta i przyznaje świadczenie pielegnacyjne. W ten sposob opiekunowie otrzymuja 1583 zl (SWIADCZ. PIEL) zamiast 620 zl. (SPACJALNY ZAS OPIEK).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ewela(2019-03-13 13:42) Zgłoś naruszenie 05

    Witam. Jestem matką wychowującą samotnie dziecko niepełnosprawne (zespól dwona), od ojca dziecka otrzymuję alimenty. Z OPS pobieram świadczenia. Czy przysługuje mi również specjalny zasiłek opiekuńczy. Dodam jeszcze, że syn skończył 18 lat.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • herb(2019-08-20 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Mam aktualną decyzję Prezydenta m. st. Warszawy o przyznaniu od 01.05.2019 r zasiłku pielęgnacyjnego mojej chorej żonie, która zmarła 15.08.2019 r. Do tej pory za ten okres nie dostałem ani grosza, ale aby być w porządku do urzędu zgłosiłem zgon w Referacie Świadczeń rodzinnych i Alimentacyjnych. I w tym momencie pani naczelnik poinformowała, że w związku ze śmiercią nie należą mi się żadne pieniądze za okres od 1.05.2019 do chwili śmierci. Czy to zgodne z prawem?

    Odpowiedz
  • Babunia(2019-09-18 12:56) Zgłoś naruszenie 10

    Dzień dobry, pobieram świadczenie pielęgnacyjne jako córka niepełnosprawnej mamy. Mam możłiwość wynajmu mieszkania.To będzie mój dochód,Czy nie pozbawi mnie to świadczenia? Uprzejmie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Opiekunka 1(2019-10-13 20:45) Zgłoś naruszenie 01

    Witam jestem opiekunem prawnym niepełnosprawnej siostry matka zmarła ojciec zyje i pracuje, ja się opiekuje całe dnie siostrą ojciec nie ma zabranych praw rodzicielskich i przez to nienalezą mi się zadne swiadczenia. Czy morze jest jakiś ukryty kruczek zebym mogła dostać swiadczenie bo nie mam nic. Siostra dostaje dwie renty zus i KRUS po mamie a ja zostałam zniczym.

    Odpowiedz
  • Antoni(2019-10-18 10:56) Zgłoś naruszenie 01

    Witam , Nie mogę się dowiedzieć , Mam Niepełnosprawnosc w Stopniu ,ZNACZNYM , Mieszkam w DPS ie , Pani z Socjalnego powiedziala ze będą odciągac mi 70% z tego dodatku Pielęgnacyjnego , Bo jest to jako mój dochod , Zapytuje czy jest to zgodne z prawem ??? Proszę o odpowiedz i jak mam się dowiedziec , Dziękuje

    Odpowiedz
  • Ela(2019-11-27 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    przepracowałam zawodowo tylko 3 lata Zrezygnowałam z zatrudnienia na rzecz opieki nad chorą niepełnosprawną matką /samodzielnie nie egzystuje/.Swiadczenie opiekuńcze pobieram od 6 lat z opieki społecznej.Mama w zeszłym roku przeszła na emeryturę. W ostatnim okresie zaczęło szwankować mi zdrowie/ problemy depresyjne / leczę się u psychiatry od kilku lat czy mogłabym otrzymać rentę chorobową ,i w jakiej wysokości?

    Odpowiedz
  • Angelika(2019-12-28 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, otrzymuję świadczenia na dwójkę dzieci (500+ oraz rodzinne). Opiekuje się babcią, która ma orzeczenie o niepełnosprawności w znacznym stopniu, jednak do tej pory nie pobierałam z racji tego żadnych zasiłków, a teraz chciałabym. Mąż pracuje na umowie na najniższej krajowej. Czy po uzyskaniu świadczenia opiekuńczego zostaną mi zabrane świadczenia rodzinne przysługujące na dzieci?

    Odpowiedz
  • iza(2020-01-23 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    te przepisy dyskryminuja osoby samotne - moja sąsiadka była jedynaczka , żadnej rodziny nie posiada , nie ma dzieci - korzysta z pomocy sasiadów ale żadnych pieniedzy na ta opiekę nie uzyska poniewaz opiekujacy się nią nie są spokrewnieni.Sasiadka ma I grupe i orzeczenie o niezdolnosci do samodzielnej egzystencji.Chce tak jak inni w rodzinach żyć we własnym mieszkaniu i korzystac z opieki przyjaciół a to jest niemozliwe.

    Odpowiedz